VLAĎKA PTÁČKOVÁ

Pro mnoho rodičů je teď v předvánočním období aktuální téma pořizování dárků dětem. Do punčoch už jim nedáváme jen ovoce a nějakou tu sladkost, často tam najdou nějakou hračku a přiznejme si, že i z těch ne zrovna levných. Pod vánočním stromečkem se hlavně pro starší ratolesti objevují drahé televizory, počítače a playstationy. Ale nejde jen o cenu jednotlivých dárků, podstatné je i jejich množství. Dítě nemusí vždy dostat vše, na co si vzpomene.


,,Napíšu tatínkovi, ať mi Ježíšek už žádné dárky nenosí!“ fascinuje svou výpovědí cestující ve vlaku asi tříletý chlapec. ,,Ani hru? Ani autíčko? A co vláček?“ ptá se překvapená babička.


,,Ne! Už nic nechci. Mám toho doma plno,“ vzteká se chlapec. Je zarážející, že si něco takového uvědomuje tak malé dítě.
Je podstatné, že dnes už ve většině domácnostech dostává dítě dárky v průběhu roku, ať už od rodičů, či příbuzných a známých a nemá z nich už takový požitek. Hračky se mu rychle omrzí a v ostatních nevidí už takový rozdíl.


,,Ano, náš syn od nás opravdu dostává sladkosti a hračky i jindy než o svátcích a jiných významných příležitostech. Už je to pro nás tak přirozené, že nám to ani nepřijde zvláštní. Je však pravdou, že tím jak dostává různé drobnosti, dá se říct pořád, chceme mu s manželem dopřát o Vánocích něco výjimečného a dárky pod stromečkem jsou tak rok od roku dražší,“ přiznává otevřeně jedna z berounských maminek.


,,Rodiče by si měli uvědomit, že svátky nejsou jen o rozdávání dárků, ale spíš o rodinné pohodě a atmosféře. Je třeba škoda, že už se z českých domácností vytratily ručně vyráběné předměty a tím myslím i dárky. Navíc, přes 50% manželství v České Republice je rozvedených a jeden z partnerů, který se k dítěti dostane málokdy, se mu to pak na konci roku snaží vynahradit materiálně. To by se stávat nemělo. Nejde být hodným rodičem jednou za rok,“ poukazuje psycholožka Veronika Uhlířová.


,,Když už třeba notebook, tak proč ne, když víme, že je přiměřeně věku a že z něj bude mít radost, nehledě na to, že se v této době bez počítače neobejde. Na druhou stranu, když už dáváme jakýkoliv vysněný dárek, měl by být předmětem motivačním. I kdyby to pro dítě znamenalo být hodné alespoň po dobu adventu. A rodiče by měli tento systém dodržet, jelikož dítě není hloupé, dá si dvě a dvě dohromady a nakonec zjistí, jak s rodiči šikovně manipulovat,“ dodává psycholožka.