Úřad práce v Berouně přišel s výraznými změnami, které se týkají rodičovského příspěvku a státní sociální podpory a které nabydou platnost 1. ledna 2008. Již nyní kvůli těmto změnám volá celá řada matek a úřad práce přiznává, že začátky nebudou jednoduché. Podle ředitelky Lenky Šmídové je ale vše otázkou času a zaměstnanci úřadu jsou připraveni zájemcům pomoci a poradit.

Jednou z nejdůležitějších informací je fakt, že nárok na rodičovský příspěvek v dosavadní podobě k 31. 12. ze zákona zaniká a rodič, který jej nyní pobírá a chce jej pobírat i nadále, o něj musí znovu požádat. „Rodičovský příspěvek je dávka, která se mění nejvíce. Žadatelé, kteří splní podmínky a věk dítěte, si budou moci volit mezi třemi variantami čerpání tohoto příspěvku, a to ve zvýšené výměře ve výši 11400 korun měsíčně, v základní výměře ve výši 7600 korun měsíčně a ve snížené výměře ve výši 3800 korun měsíčně,“ uvedla Jana Řeháková–Fučíková, vedoucí oddělení dávek státní sociální podpory.

Doba volby čerpání rodičovského příspěvku je pevně stanovená zákonem, tedy 22. týden věku dítěte, kdy si rodič může zvolit zvýšenou výměru čerpání do dvou let věku dítěte, ale pouze pokud má nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve výši alespoň 380 korun.

Ke změnám došlo také u přídavků na dítě, na které má nárok nezaopatřené dítě do 26 let, které žije v rodině s nižším příjmem, než je 2,4 násobek životního minima. Porodné bylo stanoveno na pevnou částku, která činí 13 tisíc korun, a pohřebné je ve výši 5000 tisíc korun. Příspěvek na školní pomůcky byl zrušen.

Úřad práce v Berouně pořádá kvůli těmto změnám besedu s nastávajícími maminkami a rodiči dětí do čtyř let věku, která se uskuteční 13. prosince od 13 hodin.