V takové tlačenici jsou lidé rozptýlení a velmi často si nedokážou ohlídat své osobní věci a peněženky. Policisté každý rok v tuto dobu evidují případy krádeží kabelek a peněženek z nákupních košíků nebo ukradené tašky a cennosti z aut na parkovištích.

„Lidé jsou v této době méně pozorní, a to je velká příležitost pro zloděje. Lidé mají při vánočních nákupech u sebe více peněz, a ty jsou pro ně velkým lákadlem. Kapsáři nepracují sami, ale vždy mají komplice, který je připraven udělat v davu lidí rozruch. Jeden odvede vaši pozornost, druhý vás okrade a třetí s lupem uteče. Mnohdy vůbec nepostřehnete, že jste se stali obětí krádeže," uvedla k předvánočním krádežím mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Během adventního období policisté lidem rozdávali v obchodních centrech letáčky, které je upozorňovaly na nebezpečí kapesních krádeží.

„Také jsem ho dostala, ale nemám strach. Já si na svoji peněženku dávám velký pozor a zloděje bych si určitě všimla," poznamenala Marta Hudecká z Berouna.

Pachatelé kapesních krádeží mají největší zájem o peněženky. Je proto důležité sledovat osoby, které kolem vás stojí nebo se okolo vás proplétají, hlídat si svou příruční tašku či kabelku. Peníze si můžete rozdělit i na několik částí a uložit je na různých místech v kabelce.