Obyvatelé i návštěvníci Berouna vidí často na ulicích prodejce různého druhu zboží. Jedná se nejen o nabídku telefonních operátorů, ale mimo pevné obchody je prezentována například i kosmetika a další zboží neznámého původu.

Neoprávněný prodej řeší také bazary
S nabídkou zboží se setkávají i majitelé zastaváren a bazarů. Jak na takové prodeje reagují? „Nelegální prodej poznáte hned. Většinou je za zboží žádáno málo peněz. K přebrání takového zboží nedojde. I od policie jsme obdrželi seznam lidí, od kterých si žádné věci nesmíme brát,“ sdělila Libuše Beránková z Antik bazaru v Havlíčkově ulici v Berouně. Majitelé bazarů jsou při příjmu takového zboží povinni dodržovat předpisy dané zákonem. „Vždy žádáme o předložení občanského průkazu. Často se stává, že lidé doklady neukáží a odejdou. Na každou přijatou věc musíme vystavit doklad. Jedná se buď o zástavní smlouvu nebo o potvrzení při komisním prodeji a při prodeji za hotové. Ke všem dokladům je třeba informací z občanského průkazu a také o druhu zboží,“ informoval Jaroslav Peigert ze zastavárny v berounské tržnici.

Příběh zaznamenal Deník i policie
Podezřelé jsou například i pouliční nabídky elektroniky. Svědkem takové transakce poblíž berounského centra byl včera muž, který okamžitě informoval městskou policii. „Kolem deváté hodiny ráno jsem si šel koupit snídani do obchodu Billa. Na Náměstí Marie Poštové jsem si všiml muže snědé pleti, který právě oslovil evidentně neznámého člověka a nabízel mu nějaké zboží. Zastavil jsem se a muže sledoval,“ popsal svědek, který si nepřál uveřejnit své jméno. Redakce však jeho totožnost zná a všechny kontakty s městskou policií jsou jistě také zaznamenány. „Mám totiž sám zkušenost z Prahy, kdy se ke mně přitočil neznámý muž a zkoušel mi prodat kradené hodinky. Byl jsem zvědavý, jestli i tady na berounském parkovišti se něco takového děje. Snědý muž podal ruku tomu druhému a předal mu dvě krabičky, jedna byla zřejmě s holicím strojkem, druhá s nějakým příslušenstvím k mobilnímu telefonu. Druhý muž to s rozpaky přijal a zasunul si věci pod svou bundu. V tu chvíli si mne ale všiml, krabičky si z bundy vyndal, vrátil je snědému muži, gestem ruky dával najevo, že s tím nechce nic mít a odcházel,“ uvedl muž, který v pozorování podezřelého prodeje v ulicích Berouna pokračoval. „Snědý muž pak vyrazil směrem k Bille. Okamžitě jsem zavolal mobilem berounskou městskou policii,“ líčí svědek a dodává, že strážníkovi popsal situaci i přesný vzhled muže. „Policista mi řekl, že zrovna nemá volný hlídkový vůz, ale až se uvolní, pošle ho k Bille, kam muž během našeho hovoru došel. Nabídl jsem strážníkovi, že zatím budu muže hlídat já, aby se neztratil, což policista přijal. Snědý muž zatím přešel z chodníku vedle Billy na druhou stranu k obytným domům a v nabídce svého zboží pokračoval. I to jsem strážníkovi popsal. Poděkoval, přislíbil, že tam vyšle hlídku, a rozloučili jsme se,“ řekl svědek s tím, že za chvíli přijela hlídka a rozhlížela se kolem. „Policistovi jsem řekl, jakým směrem muž odcházel, a společně jsme vyšli schody ke hlavní silnici, abychom viděli za roh. Muž nikde na ulici nebyl. Strážník řekl, že se po něm podívají a rozloučili jsme se. Poté jsem došel kolem průchodu k zastavárně a muže jsem viděl na schodech s někým si povídat. Opět jsem zavolal strážníkům a představil se. „Mluvil jsem se stejným policistou jako poprvé. On mi řekl, že zahlédl muže bezpečnostní kamerou, ale zmizel jim. Řekl jsem, že jsem muže našel v zastavárně, ať tam pošle hlídku. Strážník opět řekl, že žádný hlídkový vůz není volný, ale až se uvolní, ihned ho tam pošle. Policistu na telefonu jsem upozornil na právě projíždějící hlídku městské policie a strážník mi zopakoval, že hlídky jsou vytížené, ale jakmile se uvolní, pošle je na místo. Pak jsme se rozloučili. Napadlo mě svůj příběh sdělit místním novinám, které mohou zjistit, jak se s případem městská policie poprala. Doufám, že to Berounští vyřeší
a v novinách vyjde jejich chvála. Strážníci, se kterými jsem mluvil, byli velmi příjemní,“ sdělil návštěvník Berouna.

Městská policie obdržela několik upozornění
„Informaci o neoprávněném prodeji jsme obdrželi,“ potvrdil velitel Městské policie Beroun Pavel Novák a dodal, že žádná podezřelá osoba při šetření nalezena nebyla. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o prostor, kde by bylo obtížné osobu kamerou zachytit, nepředpokládám, že takový záznam je. Určitě to ale prověřím,“ uvedl Pavel Novák s tím, že to bude jeho včerejší činnost a pak již nebude k zastižení.