Velmi teplé počasí a sucho. Tak viděli odborníci letošní léto. Nic z toho se však naštěstí nekoná. Po extrémně horkých letech zažívá Česko typické středoevropské léto i když s menším počtem slunečných dnů. To samozřejmě vítají zemědělci, kteří se pochopitelně obávali po zkušenostech z předchozích let, kdy Českou republiku zužovaly tropické teploty a sucho, o svou úrodu.

„Letos díky vodě a také chladnějšímu počasí to vypadá s úrodou mnohem lépe. Jsme suchou oblastí a voda nám opravdu hodně pomohla,“ reagoval na dotaz Berounského deníku Vladimír Kunc, předseda Zemědělského družstva Mořina a také člen představensta Okresní agrární komory Rakovník (v letošním roce se berounská agrární komora sloučila s tou rakovnickou, pozn.red.). Ovšem jedním dechem zároveň dodává, že na některých porostech se podepsaly dubnové mrazy. „Jinak ale vypadá letošní úroda velmi slibně,“ poznamenal Vladimír Kunc.

Zemědělci v těchto dnech sklízejí především ječmen ozimý. I přes dubnové noční mrazy je výnos vyšší než v předchozím roce. Sklizeň ovšem komplikují dešťové přeháňky, nicméně ječmen ozimý je z drtivé části sklizen, a to nejen na Berounsku, ale i v celém Středočeském kraji.

„Úroda je lepší než v předchozím roce. Průměrný výnos je 6,38 tun z hektaru, v loňském roce to bylo 5,91 tun z hektaru,“ sdělil podrobnosti Jaroslav Mikoláš, předseda středočeské agrární komory. „Na Berounsku je průměrný výnos šest tun z hektaru,“ doplnil Vladimír Kunc.

Takzvaná plechová kavalérie se nyní chystá na sklizeň řepky, pokud to tedy počasí dovolí. „Jestliže nebude pršet, začali bychom se sklizní už ve čtvrtek. Musí být suché porosty,“ sdělil za berounské zemědělce Vladimír Kunc.

Podle předsedy středočeských agrárníků Jaroslava Mikoláše zatím nelze odhadnout, jaká bude celková úroda. „Je to způsobeno lokálními rozdíly. Někde pršelo více, naopak například na severozápadě byly srážky minimální. Těžko lze tak nyní odhadovat celkovou úrodu. Sklizeň řepky je na počátku, stejně tak se čeká na pšenici či ječmen. Na úrodě se ale určitě podepsaly dubnové mrazy a také hraboši. Oblasti od Prahy na sever a severozápad jsou jimi hodně zasažené. Jsou zde plochy i s třiceti dírami na metr čtvereční, výnos je tu pak zhruba jedna tuna z hektaru,“ přiblížil situaci Jaroslav Mikoláš.

Ve Středočeském kraji je obilovinami osázeno necelých 254 tisíc hektarů, sklizená je úroda na ploše zhruba 7,6 procent – tedy na 19 241 hektarech. Řepka se v letošním roce rozprostírá na ploše o výměře 86 675 hektarů, sklizeno je zatím z necelých pět tisíc hektarů.

Stav ke 20. červenci 2020 ve Středočeském kraji:

Porost Celkem ke sklizni (v ha) sklizeno (v ha)
Pšenice ozimá 165 703 998
Pšenice jarní 6 702 0
Ječmen ozimý 24 047 18 165
Žito 5 138 0
Oves 6 563 0
Tritikale 6 055 0
Obiloviny celkově 253 789 19 241
Řepka 86 675 4 955

Zdroj: Ministerstvo zemědělství