„Využívají shonu, který je pro tento čas typický, ale také nepozornosti občanů. Lidé u sebe mají v tomto období více finančních prostředků a jsou při shánění vánočních dárků nepozorní a hektičtí,“ uvedli představitelé města.

Komise pro prevenci kriminality Rady města Beroun připravila ve spolupráci s Městskou policií Beroun a Policií ČR preventivní akci Bezpečný nákup.

Ta spočívala v tom, že děti ze třetí třídy Základní školy Wagnerovo náměstí upozorňovaly nakupující v obchodu Lidl, že si nedávají úplně vždy pozor na své věci. Zpozorovaly totiž, že někteří nakupující měli své tašky či kabelky rozepnuté, nebo volně položené v nákupním vozíku.

„Zákazníky překvapil zájem malých školáků a ochota je upozornit na tuto skutečnost,“ okomentovalo výsledek akce vedení města.

Z obchodu se pak malí bojovníci proti kapsářům přesunuli na prohlídky auta na parkovišti. Pokud někdo měl viditelně umístěné cenné věci, zakročili. „Dětem i dospělým to pomohlo vidět věci z jiného úhlu a uvědomit si pár podobných zlozvyků ze svého okolí. Také zjistili, že ani při ukládání do auta nemají všichni své věci a nákup pod kontrolou,“ vysvětlili organizátoři celé události.

Zákazníci dostávali od dětí drobné předměty, aby si při jejich použití vzpomněli, jak zbytečně nedávat zlodějům šanci. Kromě toho dostali informační letáček se základními zásadami obezřetného chování při nákupu.