V Česku je při takzvané mikulášské nadílce Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty.

Dárky rozdává sv. Mikuláš s anděly.  Čerti se starají o symbolické trestání a strašení zlobivých dětí. V některých obcích berounského regionu už mají mnohé děti mikulášskou nadílku za sebou. Konala se zde o víkendu. Patří k ní i kluci a děvčata z Otročiněvsi. Už tradičně se zde koná odpolední výtvarná akce pro děti, jejíž součástí je i mikulášská nadílka  a příprava na Vánoce.

„ Dnešní akci pořádáme společně se spolkem Náš domov Otročiněves. Letos tady máme kolem pětadvaceti dětí. O nejhezčí vánoční ozdobu jich ale soutěží kolem sedmnácti," uvedla v sobotu předsedkyně Kulturní komise Obecního úřadu Otročiněves Daniela Sovová.

Čerti, andělé i Mikuláš navštívil také děti v kulturním domě v Tetíně. A kdo nezažil mikulášskou nadílku o víkendu, tak může vyrazit dnes 5. prosince na Husovo náměstí v Berouně. Zde je od 10 hodin pro děti připravená Mikulášská show. Chybět nebude soutěž o nejlepší masky čertů a andílků.

„Už se moc těším. Masku čerta jsem si s bratrem vyrobila už dříve a přinesli jsme jí do školy. Večer pak budeme  s kamarády obcházet byty," svěřila se dvanáctiletá Katka z Berouna.