Sobotní běžecké závody dětí a mládeže se proměnily v boj o život. Jedna z nezletilých účastnic během běhu zkolabovala a začala nepravidelně dýchat. „Dispečerka operačního střediska vyhodnotila stav dívky jako náhlou zástavu oběhu. Svědci se řídili pokyny operátorky a naprosto bezchybně zahájili oživovací pokusy. Dívka začala znovu pravidelně dýchat, protože ale po chvíli dýchání zase ustávalo, pokračovali správně a odhodlaně v resuscitaci,“ popsala dramatické chvíle mluvčí záchranky Petra Effenbergerová.

Sanitka s lékařem byla naštěstí jen kousek od místa události, na místo tak dorazila za dvě minuty. „Zasahující lékař se záchranářem okamžitě převzali resuscitaci a defibrilátorem podali jeden výboj, neboť mladé srdíčko vykazovalo život ohrožující poruchu srdečního rytmu – komorovou fibrilaci. Po tomto výboji a resuscitaci došlo k obnovení oběhu a ještě na místě se malá pacientka probrala do plného vědomí,“ doplnila Effenbergerová s tím, že po zajištění a připravení k transportu byla sanitním vozem přepravena do motolské nemocnice.

Zároveň poděkovala svědkům za bezchybný výkon. „Jsou to totiž oni, kdo má na šťastném vyústění tohoto případu zásadní podíl,“ uzavřela Petra Effenbergerová.