Podaná ruka
Díky tomu, že jí v poslední minutě dokázali podat pomocnou ruku pracovníci berounské občanské poradny, neskončil její život tragédií. „Podobně jako mnoho dalších lidí jsem sáhla po nabídce nejmenované společnosti, jejíž leták ležel v kaslíku. Přes noc mi byli ochotni bez jakýchkoli dokladů o příjmech i zaměstnání požadovanou finanční částku půjčit. Byla jsem nadšená a natěšená z toho, že můžu dopřát dětem to, co jsem dosud nemohla. Bohužel jsem si dostatečně nepřečetla podmínky lákavé nabídky a problémy na sebe nenechaly dlouho čekat,“ uvedla Milena z Berouna.

Smlouvy čtěte pozorně
Stejně jako většina důvěřivců, kteří si půjčují peníze, podlehla lákavé nabídce, přičemž ji nikdo neupozornil, že první splátku musí uhradit v jiném termínu, než ty ostatní, a to v den převzetí peněz. „Paní Milena udělala chybu. Složenky, které jí chodily domů, sice řádně platila, ale první splátka se jí penalizovala. Podobných případů řešíme v naší bezplatné poradně měsíčně desítky.
Je ale zapotřebí, aby se lidé za svoje problémy nestyděli, přišli se poradit a hlavně včas,“ uvedla pracovnice projektu dluhového poradenství berounské občanské poradny Kateřina Vosičková.

Prevence především
Podle jejích slov je dluhové poradenství jedním z mnoha projektů, které jsou určeny osobám v tísni a mají zájem svoji situaci řešit.
Lidé, kteří neměli to štěstí a v rodinách či ve škole se nikdy nedozvěděli, jak nakládat s měsíčním příjmem, se mohou v poradně dozvědět i to, jakým způsobem si peníze rozdělit, aby jim na konci měsíce nechyběly.
„Díky partnerům České obchodní bance a Poštovní spořitelně můžeme zatím jako jediní v západní části středních Čech poskytovat veškerou pomoc lidem zdarma.
Obce si nás mohou zvát, kde zadluženým mladým i seniorům vysvětlíme, na co si dát pozor a jak se nenechat napálit například při jednodenních zájezdech, kde jsou nabízeny produkty za výhodnou cenu,“ připomněla Kateřina Vosičková.

Kontaktní údaje
Poradna je k dispozici veřejnosti vždy tři dny v týdnu (út, st, čt 8–14 hod.) na berounské adrese Na Příkopě 1/211, návštěvu doporučujeme domluvit telefonicky: 311 625 206.
„Druhým kontaktním místem jsou Neratovice a od září chystáme další i v Hořovicích. Lidé k nám mohou zavítat z jakéhokoli města. Jsme tu pro ty, kteří potřebují pomoc v nouzi,“ uzavřela Kateřina Vosičková.