Návštěvnické centrum mělo být původně otevřeno u příležitosti letošního padesátého výročí od založení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český kras. Dojde k tomu ale později.

Koněpruské jeskyně se dočkají nové provozní budovy, jejíž součástí bude i Dům přírody Českého krasu. Ze všech čtrnácti hlavních jeskynních systémů v Čechách a na Moravě měl právě ten středočeský nejstarší zázemí správy jeskyní, které už dávno nevyhovovalo dnešnímu standardu. V unikátní stavbě která nyní vyrůstá pod vrcholem Zlatého koně, bude po dokončení pod jednou střechou jak zázemí jeskyňářů, tak stálá expozice o místní přírodě a jeskyních.

Berounská Základní umělecká škola Václava Talicha ke konci školnímu roku připravila celkem šest absolventských koncertů.
OBRAZEM: Žáci ukazují, co umí. V Berouně pokračují absolventské koncerty

Energeticky úsporná stavba s pasivními standardy měla být dokončena už letos na jaře, řemeslníci jsou však poměrně daleko za svým plánem. Důvodem je válka na Ukrajině a krize ve stavebnictví, kde je problém především s dodávkami materiálu. „Termín dokončení se vzhledem k nepříznivé situaci na stavebním trhu a s pracovními silami momentálně prodloužil na 31. července. To ale není definitivní, protože ještě uvidíme, jak dále zareaguje trh,“ vysvětlil zástupce stavebního dozoru Michal Hitha.

Správa jeskyní přitom stojí před další výzvou, neboť se jí nedaří sehnat dodavatele expozice. Jeskyňáři vypsali výběrové řízení už před čtyřmi měsíci, zatím se však nikdo nepřihlásil. Nyní je tedy na stole řešení v podobě takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění, které se používá za krajně naléhavých okolností. „Doufejme, že se nám to podaří zajistit. Nyní má každý obavy něco nacenit, protože neví, jaké ceny budou za tři měsíce,“ vysvětlil ředitel Správy jeskyní České republiky Lubomír Přibyl s tím, že se v této souvislosti s otevřením expozice počítá až na jaře příštího roku.

Dům přírody po dokončení nabídne komplexní prostory návštěvnického centra. Bude plnit nejen funkci vstupního prostoru do Koněpruských jeskyní, ale zároveň umožní uspokojit veškeré potřeby příchozích, zahrnovat bude pokladnu, sociálních zařízení, obchůdek s občerstvením, suvenýry a posezením i dětskou hernu či úschovnu kol.

Městské kulturní centrum Beroun uspořádalo v sobotu Berounské hradby.
OBRAZEM: Sprcha přišla vhod. Berounské hradby si nenechaly ujít stovky lidí

Stálá expozice nabídne návštěvníkům multimediální podívanou o přírodě Českého krasu, která návštěvníky pobaví i poučí. Vtáhne je například do příběhu o zrození trilobita, vzniku krasové krajiny či objevování jeskyní. Její nedílnou součástí bude ukázka, jak je dnešní krajina Českého krasu dotvářená dlouhodobou činností člověka. Lidé se také dozvědí spoustu informací o místní chráněné fauně i floře.

Správa jeskyní České republiky na stavbu získala dotaci 86,5 milionu korun, která pokryje většinu nákladů. Neuznatelné náklady na realizaci projektu či dalších stavebních prací, které nemohou být pokryty z dotace, budou hrazeny ze zdrojů ministerstva životního prostředí a z vlastních zdrojů jeskyňářů.