VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do nového školního pavilonu se za týden stěhují žáci

Králův Dvůr /FOTOGALERIE/ - Nový školní pavilon při Základní škole Králův Dvůr v Jungmannově ulici se ve středu otevřel veřejnosti. Třípatrovou a supermoderní budovu město Králův Dvůr postavilo za zhruba 14 měsíců.

7.12.2017
SDÍLEJ:

V Králově Dvoře otevřeli nový školní pavilon při Základní škole Králův Dvůr v Jungmannově ulici. Výstavba trvala 14 měsíců.Foto: Deník / Šimková Romana

„Mám velkou radost, že se nám tak rozsáhlý projekt povedlo zrealizovat. Velký dík za to patří starostovi města Petru Vychodilovi,“ uvedl při slavnostním otevření školního pavilonu ředitel školy Evžen Krob a prozradil, že za týden se budou do budovy už stěhovat školáci.

 
Králodvorská škola v Jungmannově ulici se tak stala největší školou v regionu. Má nový evakuační výtah a celá je bezbariérová. Všechny třídy mají interaktivní tabule a třídy i chodby moderní design. 


Otevření nového pavilonu byli přítomni jak zástupci kraje, tak i ředitelé škol a starostové z okolních obcí, a chválou nešetřili. Vždyť do této školy dojíždí i děti z Nového Jáchymova, Otročiněvsi, Hudlic, Trubína a dokonce i z Berouna. Díky výstavbě nového pavilonu se kapacita této základní školy navýšila o více než 300 žáků. Pedagogové se dočkali odpovídajícího zázemí a děti moderních učeben, ve kterých je kromě interaktivních tabulí i krásný nábytek. Na chodbách jsou odpadkové koše na tříděný odpad a luxusní sociální zařízení. „Pro nás skončila největší investiční akce v historii Králova Dvora za téměř 130 milionů korun. Jen na projektech jsme strávili necelých sedm let,“ poznamenal starosta Králova Dvora Petr Vychodil. 


Během výstavby se objevily i nečekané problémy. Největším z nich byl prvotní archeologický průzkum, při kterém byly nalezeny hodnotné pozůstatky z mladší doby kamenné. Zhruba pět tisíc let před naším letopočtem a z mladší doby bronzové, což je asi 1500 let před naším letopočtem. „V té době jsem prožíval hrozná muka. Měl jsem strach, že budeme muset výstavbu pavilonu na delší dobu zastavit,“ přiznal starosta Petr Vychodil s tím, že se mu strašně ulevilo, když po 19 dnech nakonec archeologové pokračování stavby povolili. Tím jeho trápení ale neskončilo. „Musím přiznat, že první tři, čtyři měsíce stavby jsem téměř nespal. Kdo zná historii výstavby naší sportovní haly, tak mě určitě pochopí,“ přiznal starosta. 


Archeologický průzkum, který muselo město ze zákona zaplatit, stál Králův Dvůr cca 300 tisíc korun. „Rád bych poděkoval archeologům pod vedením Ireny Benkové za ochotu a rychlost, se kterou výzkum provedli. Díky tomu se nám podařilo dokončit výstavbu pavilonu v plánovaném termínu na konci roku 2017,“ vysvětlil Petr Vychodil.


Králodvorská základní škola, jejíž stávající budova již prošla rozsáhlou rekonstrukcí v roce 2015 a letos se stará budova dočkala modernizace školní kuchyně i jídelny, nové střechy a dalšího zateplení, se přístavbou třípodlažního pavilonu rozrostla o 9 plných tříd a 4 půlené a dále o několik nových kabinetů pro učitele. Vedení města se na ni podařilo získat šedesátimilionovou dotaci z ministerstva financí, deset milionů obdrželo od Středočeského kraje a zhruba 50 milionů korun bylo investováno z městského rozpočtu. 


Vedení města i školy připravuje pro školní pavilon novinku a v případě její realizace tak Králův Dvůr v berounském regionu dosáhne dalšího prvenství. „Od září příštího roku bychom udělali dvě, možná i tři třídy nultého školního ročníku pro děti, které budou mít odklad školní docházky. Byl by to přínos pro rodiče dětí, ale i pro nás, protože bychom si tím ušetřili místa v mateřské škole. Dnes se zde také setkám se zástupcem Univerzity třetího věku, se kterou bychom mohli navázat spolupráci,“ prozradil další plány s prostory ve školním pavilonu starosta Králova Dvora. Dalším prvenstvím by měla být venkovní třída na střeše školy, která se v současné době dokončuje.

Autor: Romana Šimková

7.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Ilustrační foto

Technické vychytávky nepomohou, když to špatně funguje mezi sedadlem a volantem

OBRAZEM: Žebrák překonal Sedlčany

Hořovice - Hodně sledovaný duel krajské soutěže hokejistů se hrál na zimním stadionu v Hořovicích.

Pohřešovanou ženu našli myslivci při honu. Pomáhali hasiči, záchranáři

Střední Čechy – Naléhavá a velmi intenzivní pomoc zajišťovaná svědky i zdravotnickými záchranáři byla v sobotu dopoledne potřebná při honu pořádaném v Nučicích na Praze-západ. Myslivci ovšem nevolali pomoc kvůli maléru, který by snad postihl kohokoli z nich. Severně od obce ve směru k Rudné našli promrzlou a zpola obnaženou ženu, jejíž stal byl velmi vážný.

Zpívejte koledy i naše písničky, zněla výzva adventním Berounem

Střední Čechy – Koledy, závan minulosti v podobě středověkých písní potulných žáků i vzpomínání na podstatně novější historii díky staropražským písničkám, popěvkům o dění v zákopech první světové války i skladbám legendárního Karla Hašlera zněly v sobotu adventně vyzdobeným Husovým náměstím v Berouně.

Zdice se rozhodly obnovit zeleň ve městě

Zdice – Město Zdice rozjelo první etapu obnovy veřejné zeleně. V rámci první etapy se dočká výrazných změn oblast v centru Zdic, a to Palackého a Zdíkovo náměstí. Dále Vorlova ulice, zahrady základních škol Komenského a 5. května. Určitých změn se dočká i malá plocha zeleně v ulici K Samohelce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT