Řada z nich je i z Berounska, patří mezi ně nejen jednotlivci, ale i skupiny, jako jsou policisté nebo dokonce i studenti.

Příkladem dobré vůle je nedávné rozhodnutí osmi studentů z berounské Manažerské akademie. Se svým profesorem Vlastimilem Kerlem přišli do hořovické transfuzní stanice, aby se zapsali do registru dárců krvetvorných buněk.

„Studenti naší školy se chodí zapsat do tohoto registru již čtvrtým rokem. Za tuto dobu do něj vstoupilo zhruba čtyřicet studentů, jejich kamarádů a rodinných příslušníků," vysvětluje profesor Kerl a dodává, že ještě nedávno jezdil se studenty do Fakultní nemocnice v Plzni. „Ale poté, co jsme se dozvěděli, že tato možnost existuje i v Hořovicích, dali jsme přednost zdejší nemocnici," říká pedagog. Podle Vlastimila Kerla měl na studenty velký vliv výjimečný příběh Petra z Hořovic, který transplantaci kostní dřeně podstoupil před osmnácti lety a o kterém se dočetli v Berounském deníku.

Do registru dárců krvetvorných buněk vstupují i policisté z Berounska, začátkem roku tak učinila policistka z hořovického obvodního oddělení. „Nyní se přidají další, a to 28. června, kdy se v Poděbradech koná Den záchranářů. Součástí akce bude policejní kampaň s názvem Podpořme darování kostní dřeně," vysvětlila mluvčí berounských policistů Marcela Pučelíková.

Policisté z Berounska patří navíc k pravidelným dárcům krve. Hořovickou transfuzní stanici navštěvují vždy po třech měsících již třetím rokem. V červnu týdne se jich v hořovické nemocnici sešlo patnáct.

Nechyběli mezi nimi dálniční policisté z Rudné, berounští kriminalisté a policisté z obvodního oddělení Beroun a Hořovice. Patřil mezi ně i Pavel Špírek, který přišel darovat krev potřetí. O deset více odběrů má za sebou dálniční policista Michal Nedbal. „Špatně mi bylo jen poprvé, pak už bylo vše v pořádku," konstatoval policista.

Dárci se mohou zapsat v Hořovicích

Transfuzní oddělení (TO) Nemocnice Hořovice je již dva roky zapojené do spolupráce s Českým registrem dárců krvetvorných buněk. Jak vysvětluje Jana Šrámková, vedoucí sestra TO hořovické nemocnice, v České republice existují dva registry dobrovolných dárců krvetvorných buněk, které spolupracují přibližně s dvaceti centry dárců krve z celé republiky. „Oba registry navzájem úzce spolupracují, jelikož při vyhledávání vhodného dárce krvetvorných buněk nejen v Čechách, ale i v zahraničí se veškeré síly soustředí na záchranu života," uvádí Šrámková.