Od středy 4. listopadu platí povinnost pravidelného testování ve všech domovech pro seniory a dalších sociálních zařízení. Od tohoto data musí být personál i klienti jednou týdně otestováni antigenními testy. „Včetně zaměstnanců nemáme nikoho nakaženého,“ říká ředitelka berounského Domova Na Verandě Hana Červenková. „Určitě je dobré pro nás pro všechny, že se musíme každý týden testovat, ale narostla nám strašná spousta administrativy, která by dokázal zaměstnat dalšího člověka,“ ihned dodává.

Domov Na Verandě se již čtvrtým rokem účastí charitativního předvánočního projektu Ježíškova vnoučata. „Jak veřejnost nosí dárky, to má na naše klienty velmi pozitivní vliv. Klientům to dělá obrovskou radost,“ říká Červenková.

Ve Zdicích v Domově V Zahradách taktéž hlásí negativní výsledky mezi klienty i zaměstnanci. „Klasicky dodržujeme nařízení, už máme třetí testování bez pozitivních nálezů,“ říká ředitel Alexandr Koráb. Ve zdickém domově pomáhají i dobrovolníci z řad studentů. Během první vlny požádali ještě tehdejší hejtmanku Pokornou Jermanovou o příkaz k nástupu do práce.

„Pomáhali nám tu čtyři studentky a jeden student, a navíc se dobrovolně přihlásily dvě studentky ze Střední zdravotnické školy v Příbrami,“ chválí Koráb. Studenti, kteří byli povoláni na základě příkazu zůstanou pomáhat v Domově V Zahradách až do skončení nouzového stavu. Ředitel Koráb tuto pomoc velmi oceňuje, především pak, když měli větší počet personálu v pracovní neschopnosti z důvodu pozitivity.

Podobně jako ve Zdicích v hořovickém Domově Na Výsluní se také nevyskytují pozitivní případy. „Máme dokončené třetí kolo testování a zatím jsme negativní,“ říká ředitelka Drahomíra Boubínová. V hořovické zařízení pomáhají dvě studentky a personálu mají tak dostatek. Extra náklady na hygienické pomůcky pomohlo domovu financovat ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Přála bych si, aby aspoň na Vánoce byly návštěvy umožněny,“ říká Boubínová a zároveň trochu vyjadřuje obavu nad tím, jaká bude situace po Novém roce. Pokud nebudou návštěvy povoleny ani do Vánoc, chystají v Hořovicích vystavět průhlednou stěnu, aby mohli umožnit návštěvy aspoň v této formě.

V současnosti totiž není možné, aby rodiny mohly v domovech své blízké navštívit. Kontakt tak domovy řeší především online komunikací. Jen co se nařízení trochu zmírní a návštěvy budou povoleny, všude chystají zavést rezervační systém.

Ředitelé domovů se hodně spoléhají na nasazení personálu a pomoc dobrovolníků. A velmi si chválí práci personálu a ochotu třeba studentů pomoci.