Matky s dětmi, které se ocitnou v tíživé životní situaci, rodinám bez přístřeší, ale i obětem domácího týrání bude určen nový azylový dům sv. Josefa, který vyroste v Lochovicích. Rychlost realizace tohoto projektu souvisí s financemi. Farní charita Beroun zažádala o peníze z evropských fondů, pomoc ale potřebuje i od štědrých sponzorů a soucitných občanů. Od září na tento projekt mohou občané zasílat i dárcovské DMS. „Prosíme občany, aby podpořili dobrou věc a přispěli odesláním dárcovské DMS ve tvaru dms pokojíčky na číslo 87777,“ uvedla Barbora Jakůbková z Farní charity Beroun. Výtěžek sbírky bude určen pro vybavení azylového domu.

Azylový dům vyroste v Lochovicích z objektu bývalé fary, kterou dostala farní charita do dlouhodobé výpůjčky. Objekt si však vyžádá rozsáhlou rekonstrukci. V současné době jsou předělané tři místnosti v přízemí, kde nyní funguje Klub Betlém, kde je v provozu nízkoprahový klub a rodinné centrum. „Po rekonstrukci v objektu vznikne pět bytových jednotek pro matku, případně otce s dětmi v nouzi a jeden byt pro úplnou rodinu, která se ocitla v krizové životní situaci,“ upřesnila projekt Barbora Jakůbková. Každá bytová jednotka bude mít vlastní kuchyňský kout a příslušenství. „Klienti budou moci využívat i zahradu, kde chceme postavit dětské hřiště a zázemí pro volnočasové aktivity,“ dodala pracovnice farní charity. Azylový dům by měl sloužit především lidem z berounského a hořovického regionu.

Výstavně azylového domu v Lochovicích jsou většinou nakloněni i místní obyvatelé. „Je to určitě užitečná věc. Je mi líto těch maminek a jejich dětí, když nemají kam jít. Rozhodně je potřeba pro ně něco vybudovat a nevadí mi, že tento dům má být zrovna u bás,“ uvedla Anežka Šebková z Lochovic.
O potřebě azylových domů pro matky s dětmi ví své paní Dana z Berouna. „Vše začalo úplně normálně. Velká láska, ze které se nám narodil náš syn. S přítelem jsme bydleli v bytě jeho otce, ale nezvali jsme se. Po čase to mezi námi začalo skřípat, pokud bych to, co se dělo, měla nějak mírně nazvat,“ popisuje svůj životní příběh paní Dana. Protože neměla žádné své zázemí, ocitla se se synem na dlažbě. A to doslova. „K rodičům jsem se vrátit nemohla, neměli jsme mezi sebou dobré vztahy. Na čas jsme tedy se synem využili jeden azylový dům pro matky s dětmi. Nyní žijeme s mou mámou, se kterou jsme si vše vyříkaly a nabídla nám přístřeší. Ale o nutnosti azylových domů mě nikdo přesvědčovat nemusí,“ uzavírá své vyprávění mladá žena.