„Kdy se uvolní místo, nelze říct,“ potvrzuje ředitelka Domova Na Výsluní v Hořovicích Drahomíra Boubínová.

Hořovický  domov pro seniory Na Výsluní.Hořovický domov pro seniory Na Výsluní.Zdroj: Naďa Kolenská„Jednou z našich podmínek je, aby žadatel měl vazbu na obec s rozšířenou působností Hořovice a okolí, což nás trochu zvýhodňuje,“ vysvětluje ředitelka zařízení.

Ekonomické strasti poslední doby ovlivňují i náklady na pobyty v domovech seniorů. Na Výsluní nyní platí klient za jednolůžkový pokoj měsíčně 15 200 korun, to se má ale záhy změnit. „V brzké době uvažujeme o úpravě cen,“ říká ředitelka Boubínová.

Nehoda, která se stala loni den před Štědrým dnem za Malým Chlumcem ve směru na Dobříš. Řidiči se naštěstí nic nestalo.
Na Berounsku ujelo v loňském roce od dopravních nehod skoro dvě stě viníků

Domov V Zahradách ve Zdicích už zdražil, od letošního ledna klient platí za jednolůžkový pokoj měsíčně 17 035 korun. „Máme pořád plno. Pokoj od uvolnění obsazujeme do týdne,“ říká asistentka ředitele Danuše Házlová.

Také Domov seniorů TGM v Berouně počítá od března se zdražováním. Klienti zatím platí měsíčně 15 666 korun, cena je přitom stejná bez ohledu na to, zda jde o jednolůžkový, nebo o dvoulůžkový pokoj.

„Každému klientovi ale musí zbýt 15 procent z důchodu kapesné. Z toho si platí například kadeřnici, pedikúru, drobné nákupy, doplatky na léky a jiné. Pokud klient nemá dostatečně vysoký důchod, doplácí částku rodina. Dále klientům náleží příspěvek na péči podle stupně příspěvku, na který dosáhnou. Tato částka je individuální. Po dobu pobytu klienta v domově náleží tato částka domovu,“ vysvětluje ekonomka domova Lucie Nováková.

Ilustrační foto.
Na muže na Berounsku spadl strom. Zraněný se sám dopravil na ošetření

Berounský domov pro seniory TGM.Berounský domov pro seniory TGM.Zdroj: Deník/Radek R. KašaKapacita domova 95 míst je zcela naplněna. „V současné době nemáme žádné volné místo. Čekací doba se odvíjí od toho, kdy se uvolní místo, což je bohužel jedině v případě, že klient zemře. Nestává se, že by klient umístěný v našem domově přešel někam jinam. Při přijímání nových klientů posuzujeme nepříznivou sociální situaci každého žadatele a přihlížíme k jeho zdravotnímu stavu a potřebnosti umístění do domova seniorů,“ uvádí ředitelka berounského domova Jitka Synková.

Volná místa budou výhledově na Berounsku v novém domově Senlife ve Tmani, který ale není na rozdíl od zmíněných domovů v krajské síti sociálních služeb. Klienti tam podle ředitele společnosti Senlife Lukáše Drásty platí za pobyt a služby kolem tisíce korun za den.

Stávající kapacita 80 míst je plně obsazena, v květnu se má ale otevírat další část domova se 70 místy, část z nich je přitom ještě volných.