Firma Senlife pokračuje v přestavbě původně zchátralého tmaňského zámku na soukromý domov pro seniory. Projekt se posunul do závěrečné fáze a v následujících týdnech by měla být většina areálu dokončena.

Zrekonstruované hospodářské budovy v areálu zámku nabídnou ubytovací kapacitu 150 lůžek se zvláštním režimem a jídelnu s kuchyní.

„O ubytování už má zájem prvních padesát klientů,“ říká výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Lukáš Drásta, podle kterého by tato část domova měla být v provozu od 1. října tohoto roku. Během podzimu mají být dokončeny i terénní práce v celém areálu včetně nově vysazených stromů.

Cena jednoho lůžka v Senlife Tmaň se podle typu pokoje pohybuje od 27 do 36 tisíc korun měsíčně. „Lze si vybrat mezi jednolůžkovými a dvoulůžkovými pokoji různé velikosti. Součástí ceny je kompletní servis služeb, bydlení, strava, celodenní péče a aktivizace,“ vysvětluje ředitel.

V domovech zařazených v krajské síti platí senioři méně

Podle jeho slov částka odpovídá průměrné ceně lůžka v domovech pro seniory ve Středočeském kraji. Což potvrdila i mluvčí hejtmanství Zuzana Žídková. Ve všech domovech pro seniory, které jsou zařazeny v krajské síti sociálních služeb, ale přispívá kraj na jedno lůžko kolem 15 tisíc korun, zbytek hradí klienti.

„V letošním roce Středočeský kraj financuje všechny domovy pro seniory zařazené do sítě částkou 182 863 korun na lůžko z prostředků ze státního rozpočtu a také z dotací ministerstva práce a sociálních věcí. Jde o finanční prostředky na zajištění základních činností podle zákona o sociálních službách,“ uvedla Žídková. Například v Domově pro seniory TGM v Berouně si ubytovaní senioři musí k příspěvku kraje připlatit měsíčně ještě 15 666 korun.

V Tmani ale zatím budou muset klienti hradit měsíční částku v plné výši, protože domov nebude zahrnut v krajské síti, stejně jako zařízení stejného provozovatele v Mělníku otevřené před dvěma lety. Důvodem je, že na hejtmanství prozatím pro nová lůžka platí stop stav. Na ten narazil například i loni postavený Domov pro seniory v Příbrami, který je v majetku města.

Další části areálu v Tmani, novostavba bývalé sýpky a další dvě budovy, nabídnou celkem patnáct bytů pro asistované bydlení, jednotlivcům i párům. Do provozu by měly být uvedeny někdy na přelomu roku.

Náklady jsou dvě stě milionů korun. Firmě pomohl i úvěr

„Plánujeme, že tyto budovy budou v době otevření pečovatelské části zvenčí dokončeny a práce budou pokračovat uvnitř tak, aby nerušily naše klienty. Řemeslníci budou pracovat především na elektroinstalacích, pokládat podlahy a montovat nábytek. Očekáváme, že bychom tuto další část mohli otevřít někdy v prosinci nebo v lednu,“ vysvětluje Drásta a předpovídá, že zcela zaplnit by se měl domov do jara příštího roku.

Celá investice do proměny tmaňského zámku vyjde zhruba na 200 milionů korun, Senlife k financování využívá vlastní prostředky a pomáhá si také úvěrem.

Plánuje se, že areál zůstane otevřen i veřejnosti, především obyvatelům obce. Po úplném dokončení rekonstrukce by měl areál zámku společně se sociálními službami pro seniory nabídnout i wellness centrum a kavárnu.