K neštěstí došlo 5. listopadu, v době, kdy byly kvůli covidu zrušeny i fotbalové tréninky.

Číslo transparentního účtu, kam lze dary posílat: 2902176899/2010
QR kód, přes který lze rodině peněžním darem pomoctQR kód, přes který lze rodině peněžním darem pomoctZdroj: Deník/Radek R. Kaša

„Protože jim fotbal moc chyběl, šel si s kamarády z týmu zakopat na školní hřiště. Stalo se to kousek od našeho baráku, od hřiště bydlíme asi tři sta metrů. Když Martínek přecházel silnici, srazilo ho auto. Slyšela jsem houkačky a soused na mě volal, že je tam sražený chlapec. Do poslední chvíle nevěříte, že by to mohlo být vaše dítě. Pár minut před tím jsem si s ním ještě volala,“ vrací se v čase maminka Nikola Fusselová.

Při srážce se Martin zaklínil pod auto tak nešťastně, že se míč, který nesl, dostal mezi něho a podvozek. Vahou auta mu pak silně tlačil na hrudník a znemožnil mu dýchat. Trvalo dlouhých sedm minut, než se podařilo dostat dítě zpod auta.

„Martínek při nehodě prodělal závažné polytrauma. Došlo k pohmoždění plic, jater a měkkých tkání, ale zejména k dlouhotrvajícímu dušení při zaklínění pod autem s následnou zástavou srdeční činnosti. Po vyproštění byl desítky minut nejdříve laicky a následně profesionálně oživován. Došlo k závažnému poškození mozku vlivem nedostatečného prokrvení, a tím i okysličení. U pacienta se tak rozvinul takzvaný vigilní stav a v důsledku závažného poškození mozku také sekundární epilepsie,“ uvedla ke stavu chlapce primářka dětského oddělení hořovické nemocnice Mahulena Exnerová.

Zuzana Vanýsková (vlevo) a Anna Lukešová (vpravo).
Lektorky projektu Street Law: Lidé mohou skončit v exekuci, protože nečtou poštu

Po několikatýdenní hospitalizaci na resuscitačním oddělení ústecké nemocnice byl převezen na oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče pro děti v hořovické nemocnici, které je jediné svého druhu v České republice. Z lékařského hlediska se nyní nachází v takzvaném trvajícím vegetativním stavu. To podle primářky znamená, že je trvale ležící, v minimálním kontaktu s okolím a málo spontánně pohyblivý. Pravděpodobně trpí i poruchou zraku.

„Na epilepsii musí pravidelně užívat kombinaci léčiv. Dýchá sám skrze tracheostomickou kanylu a krmen je speciální tekutou výživou hadičkou, která je zavedena přes břišní stěnu přímo do žaludku. Je tak zcela závislý na nepřetržité ošetřovatelské péči,“ vysvětlila lékařka.

Sbírka pomůže s péčí

Protože léčba Martina musí být komplexní, a ne vše je hrazeno ze zdrojů veřejného zdravotního pojištění, rodiče prostřednictvím transparentního účet pořádají sbírku.

Primářka Exnerová upřesnila, že peníze mohou být použity například na lázeňskou péči. „Je potřeba i pomůcek, které jsou důležité k rehabilitaci chlapce a ke zlepšení jeho mobility, jako je například speciální kočár nebo vozík, vertikalizační přístroj, ale také pleny, odsávačka či stříkačky k podávání stravy. Rodiče určitě budou pro běžné domácí prostředí potřebovat koupací lůžko a závěsný aparát pro přesun pacienta z postele do lůžka,“ uvedla primářka.

Největší investicí, před níž nyní rodina stojí, je zakoupení speciálního automobilu, do kterého by se vešel i vozík. A nezbytné budou i bezbariérové stavební úpravy bydlení.

Chlapce čeká dlouhá cesta

„Syn zatím zůstává v nemocnici, ale jednou ho propustí domů. Na to se potřebujeme připravit. Peníze určitě použijeme i na další neurorehabilitace,“ připomněl otec chlapce Martin Kovář.

Odřad HZS Středočeského kraje vyjel na pomoc při požáru v Hřensku.
Berounští specialisti na lesní požáry: Hřensko bude důležitým milníkem

Dobrou zprávou je, že díky intenzivní práci širokého týmu lékařů, sester a ošetřovatelů Martínek vykazuje mírná zlepšení. Kromě účinné rehabilitace podstoupil nedávno například léčbu pomocí oxygenoterapie v hyperbarické komoře v Kladně. Léčba kyslíkem pomohla k tomu, že se nyní s asistencí dokáže posadit do tureckého sedu, což mimo jiné usnadňuje i péči o něj.

„Při oxygenoterapii dochází ke zvýšenému okysličování poškozených mozkových buněk a pravděpodobně i k jejich částečné reparaci. Co je pro nás už nyní viditelné, je právě zřetelné uvolnění zvýšeného svalového napětí v oblasti končetin,“ doplnila primářka s tím, že chlapce čeká ještě dlouhá cesta rehabilitace a intenzivní péče.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.