Důvodem zdražení je růst cen prakticky ve všech oblastech. Provozu táborů se především týkají náklady na stravování, dopravu a ubytování, ale i ceny vstupného do muzeí, památek či aquaparků. „S tím vším samozřejmě souvisí i růst cen energií a také pronájmů, které na pobytových táborech platíme zvlášť. V tomto případě nelze nic moc dělat. Snažíme se proto i co nejméně nakupovat nové věci, jež je potřeba k organizaci zajistit, a maximálně využívat toho, co už máme. I tak s cenou musíme jít nahoru,“ uvedla ředitelka DDM Beroun Petra Zavadilová.

Letos se tábory uskuteční na Zbirožském potoce, ve Lhotě pod Radčem, v Kladrubech u Plzně a v Hrachově u slapské přehrady. Ceny jednotlivých pobytů se liší. Rozhoduje především, na kolik vyjde nájem tábořišť. „Na dvou stanových táborech, ve Lhotě pod Radčem a Milevu u Kladrub, jsme museli jít s cenou nahoru hlavně kvůli potravinám. Ceny nájmů se zde moc neliší, protože jde o táborové základny prakticky na zelené louce. Ale u tábora na Hrachově se nám bohužel zvedla cena poplatku o skoro 200 korun na osobu. A na táboře na Zbirožském potoce se změnilo vlastně úplně vše a taktéž bude pronájem o něco dražší,“ přiblížila ředitelka.

Letní pobytový tábor na Zbirožském potoce tak letos vyjde na 7200 korun na 14 dní, je to o 1300 korun více než loni. „Na Hrachově budeme letos místo čtrnácti dnů deset a tento tábor vyjde na 6900 korun. Tady je hlavně těžší s cenou hýbat skrze naší režii,“ doplnila ředitelka.

Kromě pobytových táborů DDM Beroun nabídne i tábory příměstské. Bude jich kolem patnácti. Loni pětidenní tábory stály 2500 korun na jedno dítě, letos to bude více. „Dělá to o stokorunu navíc na den na jedno dítě,“ upřesnila Zavadilová.

Rodiny s nižšími příjmy ale stále mají šanci na tábor pro své děti dosáhnout díky finanční pomoci. „Lidé se nám mohou ozvat a přes nadaci Darujeme kroužky lze získat příspěvek právě třeba i na tábory. Je zde ale podmínka, že ten rodič nebo opatrovník od státu pobírá nějaký příspěvek v hmotné nouzi. V tomto případě mohou kontaktovat přímo mě a ráda s věcí pomohu,“ doplnila ředitelka.

DDM rovněž podle ní pomůže s vyřízením potvrzením potřebným pro zdravotní pojišťovny a zaměstnavatele, které svým klientům a zaměstnancům na tábory dětí přispívají.

Přehled letních táborů, které DDM Beroun nabídne:
Lhota pod Radčem – od začátku červenec (50 míst)
Milevo u Kladrub – od poloviny července (40 míst)
Tábor na Zbirožském potoce – srpen (90 míst)
Tábor na Hrachově – srpen (20 míst)
Příměstských táborů bude 15 a odehrají se v areálu DDM Beroun. Počítá se s výlety do přírody a návštěvami památek a různých zábavních atrakcí.
Více podrobností DDM Beroun zveřejní příští týden na svých webových stránkách.