Důvodem zdražení je růst cen prakticky ve všech oblastech. Provozu táborů se především týkají náklady na stravování, dopravu a ubytování, ale i ceny vstupného do muzeí, památek či aquaparků. „S tím vším samozřejmě souvisí i růst cen energií a také pronájmů, které na pobytových táborech platíme zvlášť. V tomto případě nelze nic moc dělat. Snažíme se proto i co nejméně nakupovat nové věci, jež je potřeba k organizaci zajistit, a maximálně využívat toho, co už máme. I tak s cenou musíme jít nahoru,“ uvedla ředitelka DDM Beroun Petra Zavadilová.

Ze stavby kanalizace na Zavadilce.
Kanalizace na Zavadilce umožní padesátce domů napojit se na hlavní čističku

Letos se tábory uskuteční na Zbirožském potoce, ve Lhotě pod Radčem, v Kladrubech u Plzně a v Hrachově u slapské přehrady. Ceny jednotlivých pobytů se liší. Rozhoduje především, na kolik vyjde nájem tábořišť. „Na dvou stanových táborech, ve Lhotě pod Radčem a Milevu u Kladrub, jsme museli jít s cenou nahoru hlavně kvůli potravinám. Ceny nájmů se zde moc neliší, protože jde o táborové základny prakticky na zelené louce. Ale u tábora na Hrachově se nám bohužel zvedla cena poplatku o skoro 200 korun na osobu. A na táboře na Zbirožském potoce se změnilo vlastně úplně vše a taktéž bude pronájem o něco dražší,“ přiblížila ředitelka.

Letní pobytový tábor na Zbirožském potoce tak letos vyjde na 7200 korun na 14 dní, je to o 1300 korun více než loni. „Na Hrachově budeme letos místo čtrnácti dnů deset a tento tábor vyjde na 6900 korun. Tady je hlavně těžší s cenou hýbat skrze naší režii,“ doplnila ředitelka.

Kromě pobytových táborů DDM Beroun nabídne i tábory příměstské. Bude jich kolem patnácti. Loni pětidenní tábory stály 2500 korun na jedno dítě, letos to bude více. „Dělá to o stokorunu navíc na den na jedno dítě,“ upřesnila Zavadilová.

Z předávání ocenění účastníkům Virtuální univerzity třetího věku ve Středisku volného času Domeček v Hořovicích.
Absolventi Virtuální univerzity třetího věku převzali v Hořovicích osvědčení

Rodiny s nižšími příjmy ale stále mají šanci na tábor pro své děti dosáhnout díky finanční pomoci. „Lidé se nám mohou ozvat a přes nadaci Darujeme kroužky lze získat příspěvek právě třeba i na tábory. Je zde ale podmínka, že ten rodič nebo opatrovník od státu pobírá nějaký příspěvek v hmotné nouzi. V tomto případě mohou kontaktovat přímo mě a ráda s věcí pomohu,“ doplnila ředitelka.

DDM rovněž podle ní pomůže s vyřízením potvrzením potřebným pro zdravotní pojišťovny a zaměstnavatele, které svým klientům a zaměstnancům na tábory dětí přispívají.

Přehled letních táborů, které DDM Beroun nabídne:
Lhota pod Radčem – od začátku červenec (50 míst)
Milevo u Kladrub – od poloviny července (40 míst)
Tábor na Zbirožském potoce – srpen (90 míst)
Tábor na Hrachově – srpen (20 míst)
Příměstských táborů bude 15 a odehrají se v areálu DDM Beroun. Počítá se s výlety do přírody a návštěvami památek a různých zábavních atrakcí.
Více podrobností DDM Beroun zveřejní příští týden na svých webových stránkách.