„Jako každý rok je největší poptávka po tvrdém dřevu, což jsou duby a buky. Dřevo přivezu do čtrnácti dnů po objednání, ale dodávám už jen stálým zákazníkům,“ říká Pavel Kisling.

Tvrdé dřevo listnatých stromů se hodí zejména do krbů, protože hoření neprovází prskání, typické pro jehličnany kvůli obsahu pryskyřice. Jeho další nespornou výhodou je, že hoří dlouho.

„Do krbů je vhodné i březové dřevo, které má výbornou zápalnost, a proto hoří i při vyšší vlhkosti,“ vysvětluje Kisling. Měkké dřevo jehličnanů je ideální v situaci, kdy je nutné vytápěné prostory rychle vyhřát. Hodí se také na podpal, neboť se z něj snadno připraví třísky.

Veškeré zakoupené dřevo je nutné nechat dlouho schnout. „Pokud dřevo nevysychá nejméně dva roky, mohou při spalování nastat potíže,“ připomíná Kisling, že vlhké dřevo hůře hoří a také dochází ke zvýšené tvorbě sazí a dehtu - komín se pak rychle zanese. „Proces sušení lze také uspíšit tím, že se na jaře zakoupí už naštípané dřevo a nechá se přes léto proschnout,“ doporučuje podnikatel, který si za metr krychlový skládaného naštípaného tvrdého dřeva účtuje 3800 korun.

V nabídce je tvrdé i měkké dřevo

Kdo nemá čas čekat, až dřevo vyschne, může sáhnout po ekopalivu, tedy po dřevěných peletách nebo briketách. Na ty se specializuje Dřevokomplex R+R v Libomyšli. Deset kilogramů dřevěných briket tam stojí 200 korun. „Díky velmi malému množství popela je spalování briket velmi šetrné k životnímu prostředí. Největší zájem je ale letos o měkké volně sypané dřevo. Čekací doba je čtrnáct dní od objednání,“ říká Klára Jíšová z Dřevokomplexu R+R. Kubík měkkého volně sypaného dřeva o rozměru 25 centimetrů je za 1630 korun.

Štípané palivové dřevo z vlastního lesa nabízí i Velkostatek Tetín. Za kubík sypaného měkkého dřeva, smrk, borovici a modřín, tam chtějí 1647 korun, cena sypaného tvrdého dřeva, dubu, buku a habru, je 2353 korun. „Zhruba ze 75 procent prodáváme tvrdé dřevo a zbytek je měkké. Zásob máme dost,“ ujišťuje tetínský lesní správce Stanislav Krejčí.

Důchodce Vladimír Vopěnka z Tetína topí dřevem a plynem. Aby dřevo mělo čas vyschnout, na letošní zimní sezonu si ho zakoupil už loni na jaře. „Koupili jsme pět metrů krychlových, platili jsme 2500 korun za kubík. Část jsme koupili od obce Tetín, která si vede pořadník. Dřevo už bylo naštípané, šlo o mix tvrdého a měkkého. Na podzim a na jaře topíme dřevem v krbu, ale na zimu by to na celý dům nestačilo, a tak vytápíme plynem. Zrovna mi přišlo vyúčtovaní. Za loňskou zimu jsem utratil 40 tisíc korun,“ říká Vladimír Vopěnka.