„Pokud budeme vybírat vstupné, tak bude pro dospělé symbolické ve výši deseti korun,“ uvedl hlavní pořadatel závodů František Vršecký. Pro vítěze je připraven pohár i vysoká odměna.

Zatímco ve zmiňovaném seriálu mistrovství Evropy bojují jednotlivci, v Berouně bude k vidění souboj družstev. „Chceme dřevorubecký sport představit městu a ukázat to mladým klukům. V mužstvech budou dvojice zkušených chlapíků a dvojice juniorů. Chceme ukázat mladším generacím, že i oni to můžou dělat,“ uvedl aktuální mistr Evropy David Síla, který se podílí na pořádání berounského závodu. „Eurojack má v pravidlech dvanáct disciplin, z toho jsou vždy tři stejné a organizátor si do počtu sedmi dodává z toho rejstříku zbylých disciplin jaké chce. My tady v Berouně předvedeme šest disciplin,“ zmínil Síla. A na co se mohou diváci těšit? „Uvidí nejsilnější pily, které se staví, k vidění bude řezání velkým kaprem, jednoruční pilou a springboard,“ naznačil David Síla, který následně promluvil o posledně jmenované. Ta je považována královskou disciplinu dřevorubeckých sportů. „Je to zajímavá disciplina, která se dělá ve výšce tří metrů na kmeni,“ podotkl k přesekávání špalku Síla.

K vidění také budou dvě velmi technické disciplíny s motorovou pilou. „Z metrového na volno stojícího špalku je potřeba uříznout dvacet létajících koleček a pak v další disciplině patnáct stojících, ty musejí stát na sobě,“ poznamenal aktuální mistr Evropy, který dodal, že polovina disciplin bude technických a polovina fyzických.

Na stadionu Lokomotivy Beroun bude kromě dřevorubeckých sportů k vidění i doprovodný program. „Pozvali jsme skotské dudáky, kteří tu budou hrát a k vidění bude i technický tým se čtyřkolkami, který se stará o odvoz dřeva ze závodiště,“ poznamenal František Vršecký, který zmínil i obavy z počasí. V závěru týdne by se totiž mělo výrazně ochladit. „Pokud bude pršet, diváci budou moct závody sledovat z kryté tribuny,“ podotkl Vršecký, který dodal, že závody, které začnou ve 14 hodin, by měly trvat něco málo přes hodinu.

Sportovní příznivci z Berounského okresu jistě znají jméno hlavního pořadatele dřevorubeckého závodu, pana Františka Vršeckého, který kromě funkcionářské práce na fotbalovém poli pořádá každoročně nejkvalitněji obsazený fotbalový turnaj v berounském okrese. „Zkušenosti s fotbalem mám, ty mohu rozdávat, ale toto je pro mě novinka, do které mě dostali dva místní matadoři,“ naznačil Vršecký, jak se k pořádání dřevorubeckých závodů dostal.

V budoucnu může Beroun hostit závod seriálu Eurojack

Zmiňovaný David Síla již v Berouně dvakrát ukazoval své umění. „Prvně přišlo padesát lidí, pak sto padesát. Uvidíme, kolik jich přijde tentokrát. Příští rok bychom to chtěli udělat ve větším, s více družstvy,“ odhalil plány Vršecký, který ovšem pomýšlí ještě dále. „Kdyby nám pomohlo město ve větší míře, než nám pomohlo letos, tak bychom tu show přesunuli na náměstí,“ poznamenal Vršecký, který doplnil, že za dva nebo tři roky by se mohl v Berouně uskutečnit i jeden závod ze seriálu Eurojacku.

Jak již bylo zmíněno výše, hlavní hvězdou závodů bude David Síla z Nenačovic, který vyhrál letošní mistrovství Evropy Eurojack. „Evropský šampionát se skládá z pěti závodů v různých zemích. Objíždíte závody, získáváte body a kdo jich získá nejvíce, tak se stane mistrem Evropy. Tento seriál již letos skončil a tady v Berouně je to takové vzájemné měření sil. V seriálu mistrovství Evropy bojují jednotlivci, toto je vzájemné měření sil družstev,“ poznamenal Síla, který letos objel všechny závody mistrovství. Podíval se do Švédska, Rakouska, Německa, Francie a Švýcarska. „Ve třech závodech jsem byl třetí a ve dvou druhý. Nechyboval jsem a získával jsem body ve všech závodech. Moji soupeři na tom byli třeba výkonnostně lépe, ale nepovedly se jim všechny závody,“ poznamenal k letošnímu seriálu aktuální mistr Evropy.
David Síla také prozradil, jak vůbec takové závody probíhají a kolik závodníků se jich účastní. „Den před závodem probíhá kvalifikace. Tam může kdokoliv. Prvních deset postupuje do neděle do hlavního závodu a k nim se připojí deset aktuálně nejlepších závodníků Evropy,“ poznamenal Síla a dodal, že na závody Eurojacku jezdí do kvalifikace kolem třicítky závodníků. Seriál mistrovství Evropy se těší i velké divácké přízni. „Nejvíce jsem viděl asi pět tisíc diváků a to číslo, když nepočítám jeden závod v Francii, kde bylo hodně špatné počasí a přišlo sto diváků, jinak pod dva tisíce neklesne,“ zmínil David Síla, který doplnil, že takovou návštěvnost na berounský závod neočekává. Aktuální mistr Evropy také nastínil, jak je dřevorubecký sport náročný po finanční stránce. „Když chcete začít, tak vám stačí na trénování materiál za deset tisíc. Čím více ale stoupáte tím výkonnostním žebříčkem, je potřeba mít lepší a lepší materiál. Já v tom mám hodnotu nového osobního auta,“ prozradil Síla.

Nejlepší soutěžící se v seriálu mohou těšit i na odměny. „Někdy jde o peníze, jindy o sponzorské dary. Někteří organizátoři přidávají finance na cestu nebo na ubytování podle toho, jak silný sponzor za nimi stojí,“ uvedl David Síla, který poté doplnil, že umístění v první desítce evropského poháru zaplatí cestu a ubytování. Seriál Eurojack se tradičně koná v pěkném prostředí. "Závody bývají v rekreačních lokalitách, třeba v podhůří Alp. Jeden je dokonce na stráni proti Mont Blancu. Bývají to turistická místa s nádhernou krajinou. Všude v těchto místech jsou firmy, které těží dřevo a mají k tomu vztah. Většinou to bývá na těch lokálních festivalech, nebo jsou s tím spojené výstavy jak produktů, tak strojů na těžbu dřeva," doplnil mistr Evropy David Síla.