Vzhledem k tomu, že právě nastává víkend a řada mladých lidí navštíví zábavné podniky a diskotéky, hrozí jim reálné i nebezpečí v podobě drog. Nejen mládež, ale i jejich rodiče se prostřednictvím stránek Berounského deníku mohou dozvědět mnoho přínosného.

Manažer centra Jakub Ročňák zodpověděl tentokrát jeden z nejčastějších čtenářských dotazů


Co jsou to taneční drogy?

Pokud se na to podíváme tak, že jde o drogy, které jsou v současnosti dostupné a užívají se na diskotékách a tanečních party, pak sem můžeme zařadit všechny drogy, které jsou na trhu v ČR. Pervitin, ketamin, LSD, marihuana, atd. Drogový byznys hledá odbytiště ve všech oblastech (včetně menších města a vesnic) a nejčastějšími uživateli drog jsou právě lidé ve věku 15-25 let, což jsou také nejčastější návštěvníci tanečních akcí a tedy potenciální „zákazníci“.

Typickou „taneční drogou“ je extáze (slangově např. extoška, éčko, kulatá, pilule). Patří mezi syntetické (uměle vyrobené) drogy. Účinná látka je MDMA (zkratka chem.vzorce). Zpravidla je to barevná pilulka, někdy s vyraženým emblémem (např. delfín, motýl, otazník), nebo kapsle. Užívá se perorálně. Po 30-60 min. nastupuje pocit zvýšené energie, empatie, komunikativnosti, potřeba dotýkat se druhých, uvolnění zábran v komunikaci s ostatními lidmi, možné jsou mírné halucinace. To samo o sobě může vést k tomu, že člověk dělá věci, které by „normálně“ nedělal.

Značným rizikem je kolaps způsobený dehydratací a přehřátím organizmu. Člověk po užití extáze je totiž schopen po několik hodin velké fyzické aktivity ( např. tance), aniž by si uvědomoval únavu, kterou je zatěžován jeho organizmus. Riskantní je i to, že člověk nikdy neví, kolik účinné látky a jaké příměsi jsou v tabletě, kterou kupuje. Může tedy dojít i k předávkování, u dlouhodobých uživatelů k poškození jater. Velice nevyzpytatelná ( co se účinků týče) a tedy riziková je ( jako u všech drog ) kombinace extáze s jinými drogami nebo s alkoholem.

Chcete-li se obrátit na poradnu - pište, volejte KDYKOLI
e-mail: poradna.kcentrum@gmail.com
www.charita-adopce.cz/kcentrum
tel.: 318 622 010

Příště zodpovíme dotazy na téma : Co je to flashback, jaká má rizika a po užití jakých drog se objevuje?

O drogách vědí svoje i berounští policisté. Při namátkových akcích v restauračních zařízeních a diskotékách pravidelně odhalí zejména kuřáky marihuany. Taneční drogy ve velkém množství se jim v poslední době nalézt nepodařilo. Úspěšní byli ale na druhé straně při likvidaci rostlin marihuany.

"Celkem sedmatřicet rostlin konopí v průměrné výšce 1,5 metru odhalili v úterý policisté v nepřístupném terénu v lokalitě pod skálou v Komenského ulici ve Zdicích. Po majiteli rostlin nyní policie intenzivně pátrá," uvedla berounská policejní mluvčí Marcela Pučelíková.