Odpovědi na otázky si přečtěte ZDE

Víte co máte dělat, najdete-li odhozenou použitou injekční stříkačku? Znáte význam slova streetworker? Umíte si představit, jak a proč pomáhají terénní pracovníci drogově závislým přímo v terénu? Zajímá vás, jaké drogy se užívají na Berounsku nejčastěji a jak před nimi chránit vaše děti?

Na tyto a další vaše dotazy bude odpovídala, v úterý 19. července, v ON-LINE rozhovoru berounského deníku Helena Šebková, vedoucí terénních programů K-centra Příbram, které poskytuje ve Středočeském kraji anonymní a bezplatné nízkoprahové služby drogově závislým a jejich blízkým.

Nebojte se zeptat

Helenu můžete potkávat v ulicích Berouna i na jeho periferiích již téměř dva roky. Každý týden se zde snaží, se svým kolegou, vyhledávat uživatele drog a pomáhat jim. Přestože si běžný občan většinou nedovede zodpovědět smysl této práce, její cíl je jasný: snižovat rizika a dopady užívání návykových látek na uživatele i celou společnost.

„Za rok a půl jsme na Berounsku vyměnili přes tisíc sterilních injekčních stříkaček za použité," informuje terénní pracovnice Helena Šebková.

Každá volně odhozená, použitá stříkačka totiž představuje vážné riziko nákazy virovou hepatitidou (žloutenkou pozn. redakce) tipu B i C. „To ale není jediná práce, kterou v terénu vykonáváme,"dodává.

„ Pokud se nám podaří uživatele oslovit a získat si jeho důvěru, můžeme mu třeba časem i pomoct z osobní krize a nasměrovat ho ven z drogového světa. Jen tak se dá předcházet celé řadě komplikací spojených s užíváním drog, včetně kriminality," uzavřela terénní pracovnice.