A každý pátý dokonce opakovaně. Vyplývá to z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách, do které se zapojilo na čtyři tisíce šestnáctiletých studentů z celé republiky. Přitom ještě před deseti lety to byla zhruba polovina. Podle psychiatra Karla Nešpora je hlavním důvodem stále větší dostupnost drog na trhu. Jeho slova potvrzuje i průzkum Deníku, jehož figuranti nakoupili bez problémů drogu ve 31 okresních městech.


„Pomohlo by, kdyby se začalo vážně uvažovat o omezení volně prodejných léků, které obsahují pseudoefedrin,“ navrhuje jako jedno z řešení Nešpor. Z pseudoefedrinu se vyrábí oblíbená česká droga pervitin. Zároveň psychiatr upozorňuje, že závislosti většinou chodí ruku v ruce. „Mnohonásobně větší riziko závislosti na drogách je, když dítě kouří či pije. Droga pak přichází do připraveného terénu,“ varuje Nešpor.


Nejvíce zkušeností s drogami mají studenti učilišť (56,9 procenta), nejméně gymnázií (33,8). Nejoblíbenější jsou stále konopné látky, zejména marihuana – alespoň jednou ji zkusilo pětačtyřicet procent šestnáctiletých studentů, opakovaně je zkusilo 21,8 procenta, tedy více než jedna pětina.
Na Berounsku sehnat marihuanu není žádný problém. Kouření trávy je pro řadu mladých lidí běžná záležitost stejně tak jako tuto drogu sehnat. Své o tom ví čtyřiadvacetiletá Jana, která marihuanu na Berounsku kupovala od čtyř různých lidí. „Jeden gram skunku stojí tak 250 korun, ale když jsem kupovala větší množství, tak jsem automaticky dostala slevu. Pět gramů tedy můžete dostat už za 1000 korun a při koupi 20 gramů může stát gram už jen 180 korun,“ prozradila Jana, jejíž vrstevníci téměř všichni pravidelně kouří marihuanu. „Skunk je kvalitnější než tráva, s kterou je docela piplačka. Je ale také levnější. Jeden gram stojí 150 korun, ale tady se moc neprodává. Letí spíš skunk,“ dodala Jana, podle které není problém sehnat i něco tvrdšího. „Osobně nemám s tvrdými drogami žádné zkušenosti, ale vím o tom, že dealeři, od kterých jsem kupovala marihuanu, by mi bez problémů sehnali i například pervitin,“ sdělila Jana.


Městská policie Beroun pravidelně kontroluje místa, kde se nacházejí například použité injekční stříkačky, či kde by se měli vyskytovat dealeři nebo uživatelé drog. „Takovou osobu je ale složité rozlišit, protože těžko říct, jestli se jedná jen o alkohol nebo člověk požil i jinou drogu. Všechny informace však předáváme státní polici, která se případy dále zabývá,“ uvedl velitel Městské policie Beroun Pavel Novák. V prosinci loňského roku byl v Žebráku zadržen významný dealer pervitinu. Podle tiskové mluvčí Okresního ředitelství policie ČR v Berouně Veroniky Benediktové se jednalo o dlouhodobě připravovanou akci s velkými bezpečnostními opatřeními. „Vyšlo najevo, že osmadvacetiletý muž má zbraň, a tak byla přizvána i zásahová jednotka. Muž kupoval pervitin v západních Čechách a tady ho distribuoval za peníze či kradené věci. Nyní ho čeká soud,“ řekla Veronika Benediktová.