Někdo doma při zapálené svíci, ale podle letité tradice se většina lidí vydává uctít památku zemřelých s věnečkem či kyticí na hřbitov. Toho se snaží využít někteří nepoctivci.

Dušičky už tradičně lákají na hřbitov nejen pozůstalé, ale i různé kriminální živly. Někteří monitorují zaparkovaná vozidla, jiní si vyhlížejí odložené tašky návštěvníků hrobů. Bohužel se stále najdou i návštěvníci hřbitovů, kteří dušičkové piety zneužijí k vlastnímu obohacení, ať už krádeží kabelky nebo nějakého položeného věnce či lampičky.

Prostě hledají příležitost, jak si v těchto dnech přilepšit. Vždyť takový obyčejný věneček stojí v obchodech i na trzích od dvou do tří stovek a někdy i více. A když jich pořizujete několik, je to dost nákladná investice. Výjimkou tak nejsou nejen krádeže na hřbitovech, ale i odcizené věci z automobilů zaparkovaných u hřbitovů.

Auto není trezor

Policisté a strážníci proto v těchto dnech zaměří pozornost na hřbitovy i jejich okolí. „V rámci výkonu služby budou věnovat pozornost svátečním řidičům a hřbitovům. Budou monitorovat také výzdobu na hřbitovech, aby ji někdo neodcizil,“ upozornila mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková. Policisté budou sledovat jak hřbitovy, tak i parkoviště před nimi.

Lidé by si obzvláště v těchto dnech měli uvědomit, že jejich vozidlo není trezor a své osobní věci by neměli nechávat na viditelných místech. Stačí, když je přendají do zavazadlového prostoru. Podle Marcely Pučelíkové by si lidé měli dávat velký pozor nejen na věci, které v automobilech při návštěvě hřbitova zanechávají, ale i na ty, co si vezmou s sebou na hřbitov.

V případě, že si je odloží, tak by to mělo být na viditelném místě. „V loňském roce zloděj okradl paní v době, kdy upravovala a čistila hrob. Využil toho, že svoji pozornost zaměřila na úpravu hrobu a z odložené kabelky ji vyndal peněženku. Žena si kabelku postavila za sebe,“ popsala loňský případ policejní mluvčí.

Nenahlášené krádeže

Odcizené peněženky, doklady a další cenné věci ze zaparkovaných automobilů. To už je určitým koloritem svátků zemřelých. Kvůli nepozornosti a důvěřivosti lidí mají nenechavci v těchto dnech řadu příležitostí, jak si polepšit na úkor druhých. Některé krádeže návštěvníci hřbitovů ani policii nenahlásí. A důvod? Jsou z daleka.

„V Králově Dvoře má hrob naše vzdálená rodinná větev. Vozíme tam každoročně na Dušičky maminku. Nikoho z těch pochovaných neznám. Zemřeli už dávno. S manželem žijeme v Klatovech a defakto na králodvorský hrob jezdíme jen o Dušičkách. Už dvakrát se nám z hrobu ztratila amfora na svíčky. Nikdy jsme to ale nikam nehlásilí. Zajeli jsme koupit jinou,“ vysvětlila Katka Nájemníková.

Karel Novotný chodí na berounský hřbitov za svými blízkými už několik let. „ Pokaždé hrob očistím, zapálím svíčku a vyměním květiny. Nejsem místní, tak se sem dostanu tak jednou za měsíc. Na Dušičky ale pokaždé rodinnou hrobku ozdobím věncem z chvojí,“ uvedl pražský důchodce s tím, že za ty dlouhé roky z hrobu ještě nic nezmizelo.

Ilustrační foto.
Zloděj vykradl dům, jeho majitelé spali
Ilustrační foto
Zloděj si odnesl ze Žloukovic kořist za desítky tisíc korun