Na trzích na Husově náměstí v Berouně, které se konají vždy ve středu a v sobotu dopoledne, nabízí dušičkové věnce i Ivana Červinková z Berouna. Vyrábí je s manželem už přes třicet let.

„Škoda, že jste nepřišla ráno, teď už mám skoro všechno vyprodané. Vezla jsem sem osmdesát věnců,“ vysvětlovala Červinková, která si za malý věnec účtovala 330 korun, za větší 380 a za největší 700 korun. Používá přitom pouze přírodní materiály, které si sama pěstuje na zahrádce. „Manžel věnce váže, já je zdobím. Používám například šišky, túje a statici,“ dodala.

Na trhu byli ve středu další trhovci, kteří nabízeli i levnější výrobk na dušičky, ovšem už ne tak bohatě zdobené. Věnec u nich bylo možné pořídit za 199 a 250 korun, košíček za 150 i 160 korun, slaměný věneček se šiškami za 120 korun nebo šiškový za 130 korun.

V berounském květinářství Jana Karneta se specializují na smuteční věnce, dušičkový nabízejí jen jeden druh, menší s přírodními plody. I s bedýnkou stojí 295 korun. Za deset minut, co jsme v květinářství spojeným s kavárnou pobyli, se prodaly dva. Smuteční věnce pak jsou za 390 až 440 korun.

Fotogalerie: Dušičky na hřbitově v Berouně

„Na dušičkový věnec jsme použili čistě přírodní materiály, takže na advent už bude potřeba ho vyměnit. Samozřejmě ale rádi připravíme i větší na objednávku,“ připomněl Karnet. „Na vazbu dušičkového věnce podle svého přání mohou zákazníci počkat v naší kavárně,“ lákal Mirek Podrazil.

Mech jako základ

V Květinové cestě v Hořovicích si zakládají na přírodních materiálech, mezi nimiž jsou i sušené květy. „Jako základ jsme použily slámu, na ní je mech a do něj usazené sukulenty, kterým stačí vlhkost z mechu. Věnec je bohatě dozdoben šiškami, oříšky, květinami a andělíčkem, pevně svázán, aby z něj nic nepadalo,“ vysvětlovala květinářka Petra nad věncem za 680 korun. V nabídce jsou dále mechové srdce za 350 korun nebo svícen ze živé chvoje s hřbitovní lucernou za 390 korun.

„Máme zkušenost, že lidé nakupují dušičková aranžmá na poslední chvíli. Letos jsme ještě vymyslely srdce z betonu se sukulenty. Beton je totiž těžký a jen tak ho vítr neodnese,“ prozradila květinářka, která nad každým aranžmá přemýšlí, aby bylo hezké a zároveň funkční. „Skvělou inspirací je nám Pinterest,“ dodala.

Z řezaných květin jdou na dušičky nejvíce na odbyt chryzantémy. Ke stálicím patří i věneček ze slaměnek nebo jedlové větve se slaměnkami, šiškami a staticí. „Dušičkové vazby lze objednat i na našem e-shopu, zákazníkům je dovezeme až domů,“ připomněla.

A jaké jsou letošní trendy? „Letos je moderní lososová barva, proto jsme nachystaly i lososovou růži v kornoutu. Vydrží dlouho krásná, protože je z textilního materiálu odolného proti vlhkosti, ale vypadá jako sušená. Stojí 355 korun,“ ukazuje Petra z hořovického květinářství, která na dušičkové nabídce pracovala společně s kolegyněmi Blankou a Lucií.

Dušičková aranžmá nabízejí i Květiny v Lochovicích. Majitelka Zdeňka Nová si je sama váže. Za věnec si účtuje 319 korun, za aranžmá v květináči 289 korun, za malý věneček ze šišek 185 korun, za srdce ze šišek pak 210 korun. Oblíbené dušičkové chryzantémy v květináči vyjdou v Lochovicích na 159 korun.