Ačkoli byla potravinová aditiva v našich pokrmech od pradávna, v posledních letech se jejich počet zmnohonásobil. Jedná se především o uměle, chemickou cestou vyrobené prostředky, takzvaná „éčka“.

Jejich široká škála znemožňuje laikovi sledovat seznam těch nejnebezpečnějších. Lidé většinou rizika spojená s jejich konzumací přehlížejí a při výběru potravin neberou obsah aditiv ve výrobcích na zřetel.

Kontrole složení potravin se věnují především mladí lidé. Může se sice jednat pouze o podlehnutí novému trendu zdravého životního stylu, ale z oslovených obyvatel Berouna se k otázkám chemických barviv a ochucovadel zodpovědně stavěli občané do třiceti let. „Vím, jak je zdraví pro člověka důležité. Snažím se sledovat, které přísady jsou v potravinách nejzávadnější a těm se vyvarovat. Někdy je lepší si koupit prošlý výrobek bez éček, než čerstvý, který jich obsahuje plno,“ říká Václava Švendová z Berouna.

Lidé si tak více všímají biopotravin, které uměle vyrobené látky neobsahují. „Podle některých výzkumů je potvrzeno, že řada alergií může být způsobena konzumací konvenčních potravin,“ potvrzuje odborník na ekologické zemědělství Otakar Jiránek.
Většina oslovených spotřebitelů se však ke sledování obsahu potravin staví zdrženlivě.

Přestože Evropská komise i české úřady upozorňují na nebezpečí látek, jež se v potravinovém průmyslu používají a některé z nich zakazuje, je těch, které mohou působit na lidský organizmus nepříznivě stále dost.

„Pacientům doporučujeme se nadměrné konzumaci potravin s aditivy vyvarovat. Že všeho moc škodí, platí v tomto ohledu dvojnásob. Jako na jiné látky i na umělé přísady mohou vznikat alergické reakce. Jsou to látky, které musí tělo nějakým způsobem zpracovat a může to pro organizmus být velká zátěž,“ upozorňuje alergoložka Marie Kačírková a dodává, že pozor by si měli dávat především lidé, kteří mají potíže s játry, s trávením, nebo kteří mají příliš citlivý organizmus.

I ona si myslí, že varování odborníků si k srdci bere zatím málo konzumentů. Stačí, když se každý podívá na složení potravin ve svém nákupním košíku.