Lidé, kteří mají problémy v oblasti ekologie, se začali čím dál více obracet na Občanskou poradnu Beroun, která se zaměřuje především na sociálně – právní poradenství. Ta se proto rozhodla začít poskytovat i tak zvané ekoporadenství, které se ve spolupráci s městem úspěšně rozvíjí již zhruba rok.

„Většinou se jedná o hospodaření s odpady či o problémy spojené s nadměrným hlukem či zápachem týkající se sousedských sporů,“ uvedl Radko Richter z Občanské poradny Beroun, jejíž pracovníci absolvovali v květnu školení, aby byli schopni pomoci s podobnými druhy dotazů. „Jeden z případů, který se stal našemu klientovi sice již před několika měsíci, ale který si dobře pamatuji, se týkal stavební firmy. Ta u sousedů vylila kotel s dehtem, který se dostal našemu klientovi na pozemek a zničil mu studnu. Jiný případ, který se stal nedávno, se týkal lidí, kteří si koupili dům a za nějaký čas zjistili, že jejich sousedé spalují odpad. Vypouštěli tak do vzduchu emise a šířili zápach. Našim klientům proto radíme, jak postupovat a někdy se nevyhnou ani podání žaloby,“ uvedl Radko Richter.

Na projektu se podílí také internetová ekoporadna Zelená domácnost. „Lidé často nevědí, jak bránit životní prostředí. Přitom zpravidla stačí zvednout telefon a zavolat na příslušný úřad nebo inspekci a nejhoršímu se dá zabránit,“ řekl Martin Mach ze Zelené domácnosti.

Občanská poradna

Telefon: 311 625 206
Mobil: 604 272 576
E-mail: info@opberoun.cz