Již přes půl roku funguje na berounských základních školách nový systém stravování, za který zodpovídá společnost Eurest. Celkové investice do modernizace školních stravovacích zařízení dosáhly v uplynulých dvou letech zhruba 40 milionů korun a kromě zrekonstruovaných jídelen a kuchyní, z nichž některé byly přestavěny na výdejny, tak na strávníky čekaly platby čipovou kartou a především lepší úroveň stravování. Eurest sliboval kvalitnější jídlo a Berounský deník proto zajímalo, jak nyní žákům vlastně chutná a zda společnost splnila očekávání samotného města.


Jídlo od společnosti Eurest rozdělilo strávníky ve školních jídelnách na dva tábory. Někteří si jídlo nemohou vynachválit, ale najdou se i tací, kterým spíše nechutná a kteří si stěžují na mnohdy směšně malé porce. Názory jsme zjišťovali od žáků na Jungmannově základní škole v Berouně. „Mně tady moc chutná. Dnes jsem měl rýži s masem, ale nejlepší jsou špagety,“ vychvaloval jídlo prvňáček Tomáš Jusko.


Starší žáci jsou však jiného názoru. „Ve školní jídelně mi chutná tak napůl. Podle mě dávají malé porce a někdy jim to nevychází, takže si nemůžeme jít vůbec přidat,“ stěžoval si Jakub Procházka z deváté třídy, jehož spolužák měl podobný názor. „U některých omáček mi dokonce přišlo, že je ředí vodou. I když mi některá jídla chutnají, tak musím říct, že před tím to bylo lepší,“ řekl Ondřej Plešinger.


Hodnocení současného stravování na berounských základních školách je však vesměs pozitivní, a to jak z úst učitelů, tak vedení škol. S Eurestem je spokojeno i samo město, které se společností hodlá spolupracovat i do budoucna. „Domnívám se, že stačí vejít do kterékoli ze školních jídelen, aby byl na první pohled vidět rozdíl, který nastal po změně systému stravování v berounských školách v loňském roce. Kvalitu jídla i problémy, připomínky či stížnosti strávníků sledujeme průběžně s vědomím, že chuť je ryze subjektivní vlastnost a posouzení jídla rovněž. V souhrnu toho všeho mohu za město říct, že Eurest splnil naše očekávání v tom dobrém slova smyslu,“ uvedl místostarosta Berouna Tomáš Havel, podle kterého se oprávněné připomínky k současnému systému s Eurestem průběžně řeší.


Město Beroun hodlá využívat služeb Eurestu i do budoucna, což dokazuje i nová dohoda o zajišťování stravování v Penzionu pro seniory.
Sama společnost hodnotí uplynulý půlrok na berounských základních školách jako úspěšný, a to i přes počáteční potíže spojené s pozdním zahájením provozu. „Většina našich hostů je spokojena, ale my usilujeme o to, abychom jich uspokojili co největší počet. Bohužel někdy dojde k určitým nedorozuměním a stížnost je na světě. Na problém však ihned reagujeme a do 24 hodin ho odstraníme,“ sdělil obchodní manažer společnosti Eurest Ondřej Čermák s tím, že přidáno dostane každý.