Český hokej si letos připomíná 110 let své existence. Po celou tu dobu se vyvíjela nejen technika hry ale také logo samotného svazu, národních týmů i vzhled dresu. Český svaz ledního hokeje proto nesmí zůstat pozadu za ostatními hokejovými federacemi a dát svoji identitu do moderního hávu. Zmizel státní znak či vlajka, dresu českých reprezentantů bude od příští sezóny vévodit lev s korunkou a nápisem Czech Republic. Kromě toho se zkrátí i název. Český svaz ledního hokeje se přejmenuje na Český hokej. Nové dresy vznikly ke kulatému výročí hokeje. Znak, který je zdobí se nelíbí ani Jiřímu Hrabárovi z Berouna. „Náš státní znak vypadá mnohem lépe a k hokejovým dresům už zkrátka patří. Nové logo se na dres nehodí,“ myslí si Jiří Hrabár. Připustil, že by souhlasil s malou grafickou změnou znaku, nikoli však s jeho nahrazením. Podobný názor má i Petr Trousil z Králova Dvora, který je fanouškem českého národního týmu už bezmála deset let. „Nevidím jediný důvod pro změnu dosavadního loga. Státní znak je klasika. Dobře odlišuje dresy našich hokejistů od ostatních v případě, že mají stejnou barvu. Přijde mi divné ho měnit,“ řekl Petr Trousil a dodal, že státní znak je dalekovíce reprezentativní než logo českého lva.

Jsou ale i fanoušci, pro které není vzhled dresu a logo na něm důležité. „Ještě jsem návrh nových dresů neviděl. Jestli je na nich ale takový či jiný znak není zase tak moc důležité. Důležité je aby vyhrávali. A to nezáleží na tom, jestli hokejisté hrají v takových či onakých dresech. Dokud se ale nezmění přístup vládnoucí garnitury ke sportu, úspěchy se nedostaví,“ je přesvědčený ředitel Základní a mateřské školy Králův Dvůr Počaply Vladislav Krabec s tím, že úroveň českého hokeje se bude dále zhoršovat.

„Před deseti lety bylo v Berouně jedenáct mládežnických družstev. Nyní jsou tam jen tři. Dříve byly i sportovní hokejové třídy, do kterých chodili talentovaní hokejisté. Já učil v jedné z nich. Nyní se objeví talentovaný hokejista a odejde hrát do Kanady,“ vysvětlil Vladislav Krabec. Podle něho je peněz na sport dost, ale než se dostanou k těm potřebným, tak se ztratí v systému. „Je to stejné jako ve školství,“ poznamenal Vladislav Krabec. Podobný názor má i starosta Králova Dvora Petr Vychodil. „ Pro mne je daleko důležitější jak hokejisté hrají, než jak vypadají jejich dresy,“ poznamenal Petr Vychodil.

Některým fanouškům českého hokeje nápad na změnu loga nevadí, mají však výhrady k jeho přijatému provedení. „Na hokej se dívám už od mala, žádnou změnu znaku na dresech reprezentantů jsem ovšem nezažil. Nové logo není špatný nápad, ale určitě šlo vymyslet něco lepšího. Tohle vypadá dost zvláštně,“ okomentoval nové reprezentační hokejové dresy bývalý florbalista Jiří Lamprecht.

S přispěním Stanislava Vaculíka.