Hořovicko získalo první dotaci z evropských fondů. Zelenou od úředníků z Bruselu dostal projekt stavby multifunkčního domu na Felbabce. Ve sportovním areálu u fotbalového hřiště by do jednoho roku měla vyrůst moderní stavba. V té bude obecní úřad, knihovna, tělocvična a zázemí pro sportovce v areálu. V sousedství by mělo stát dětské hřiště. Projekt má své příznivce, ale i odpůrce. Starosta Hořovic Luboš Čížek jako zástupce mikroregionu Hořovicko obdržel vyrozumění, že žádost o dotace na stavbu byla schválena. Přesto není stále jisté, zda bude vůbec projekt uskutečněn. Proti rozhodnutí o provedení a umístění stavby má jeden z obyvatelů Felbabky výhrady.


„Na projekt jsme dostali stavební povolení, ke kterému byly jedním občanem vzneseny námitky. Těmi se bude nyní zabývat stavební úřad,“ upozorňuje starosta obce Libor Štorkán s tím, že do začátku realizace stavby nechce situaci komentovat. Proti rozhodnutí úřadu je možné se odvolat. Tím se možný začátek realizace projektu oddaluje.


Nedokončení stavby v závazném termínu a odebrání evropských dotací by pro Hořovicko znamenalo, že stavbu bude financovat z vlastního rozpočtu. „Vypořádání se s těmito problémy je čistě záležitost obce Felbabka. Jako zástupce mikroregionu jsem svou práci splnil. Dotace nám byly přislíbeny. Nyní je nutné dodržet termín dokončení, aby Hořovicko skutečně peníze na stavbu dostalo,“ dodává Luboš Čížek, s tím, že přesnou lhůtu pro projekt ještě nezná. „Byl jsem pouze písemně vyrozuměn o přidělení dotací a upozorněn, že budu vyzván k podpisu smlouvy. Tam se teprve dozvím přesné datum dokončení budovy,“ dodává starosta Hořovic.

Stavba by mohla být hotova do roka od položení základního kamene, ale podle starosty Felbabky není v současné době jisté, kdy se začne stavět. „Nechci nijak bránit rozvoji obce. Nedovedu si ale představit, jak se může nová stavba, kde má být několik toalet a sprch, připojit na stávající obecní odpad. Ten je pouze na dešťovou vodu,“ upozorňuje Václav Hampl.

Podle něj je stavba za několik milionů pro obec s dvěma sty obyvateli zbytečný luxus. „Podívejte se po Felbabce. Nejsou zde chodníky, obecní budovy se rozpadají. Údržba nové budovy bude stát spoustu peněz a já se bojím, že obec na to už nebude mít,“ namítá Václav Hampl. Zda bude multifunkční budova skutečně stát nebo ne nyní záleží na rychlosti odvolacího řízení stavebního úřadu.