Ve čtvrtek od 20 hodin se v rámci festivalu představí špička irské hudby v čele se zpěvačkou Katkou Garcíou a v pátek se hudební nadšenci mohou těšit na francouzskou skupinu Sergent Pépére. Festival se 23. července přesune na nádvoří hradu Točník, kde vystoupí Hradišťan. Organizátor Proudů Miloš Kebrle vzpomínal na vznik festivalu a představil letošní program.
Jak jste přišel na nápad pořádat v Berouně multižánrový hudební festival?
Nápad se urodil v mé hlavě, protože v regionu nic takového nebylo. Chtěl jsem pořádat festival, který by byl zaměřený především na world music. Před třemi lety jsem si ale pořádně neuvědomoval, jak moc je takový festival finančně náročný.
Co byste řekl k názvu festivalu?
Název Proudy jsem zvolil, protože se festival pořádá u Berounky na vlnách dobré muziky.
Letos se pořádá třetí ročník. Můžete čtenářům přiblížit, co je čeká?
Katka García, která pochází z Irska, mě opravdu nadchla, protože je to krásná muzika a špička world music. Spolu s ní vystoupí Luboš Malina a legendární houslista Jan Hrubý. To bude podle mě hodně dobré. Co se týče francouzské skupiny Sergent Pépére, tak osud tomu chtěl, že zrovna přijíždí do Česka. Je to nevídaný cirkus a někteří je možná budou znát z hořovického Klubu Labe. Po nich vystoupí kapela afrických bubeníků a dj KAZ–DY. No a Hradišťan jsem měl vytipovaný už dávno a k nim podle mě je zbytečné cokoli říkat.
Program festivalu je tedy skutečně pestrý a každý by si tam měl najít to své, je to tak?
Určitě. Je tady řada lidí, kteří poslouchají irskou muziku, ale i balkánskou dechovku s příchutí ska, latiny a šansonu. Festival Proudy 2008 je proto barevný a lidé se tak mají na co těšit.

Více najdete na http://www.pension-nostalgie.cz/CZ/aktuality.htm