Chudé děti z oblasti Filipín, která byla zasažena ničivým požárem, se radují z dárků od studentů berounské obchodní akademie. Ti se před Vánocemi rozhodli uspořádat charitativní sbírku a na radu svého profesora Tomáše Soukupa vybrali chudinskou čtvrť Dagupan na Filipínách. Právě odtud jim přišly fotografie, které dokazují, že se jejich hračky a oblečení dostaly do správných rukou.

Tisíce lidí se ocitly v hrozné situaci

„Řada lidí se na Filipínách stěhuje z venkova do měst, protože tam jsou lepší životní podmínky. Problém je v tom, že nenajdou práci a jsou na tom ještě hůř. Bydlí v chatrčích, které si sami postaví ze dřeva nebo plechu a jejich životní podmínky jsou mnohdy skutečně otřesné. Když v takovém místě vypukl požár, všechny příbytky lehly popelem během krátké doby,“ vzpomínal profesor německého jazyka Tomáš Soukup. Tisíce lidí se tak ocitly v hrozné situaci a organizace, která jim teď pomáhá, sháněla někoho, kdo by místním dětem koupil dárky na Vánoce. „To byla jasná výzva. I když se hračky
k dětem dostaly nakonec až po svátcích, všechny byly hrozně šťastné a obzvlášť pro některé to byl velký zážitek. Tamní děti si totiž myslely, že takové dárky mohou dostat jen bohatí, a některé dostaly takové hračky poprvé v životě ,“ sdělil Tomáš Soukup.

Studenti obdrželi dojemný důkaz

Do sbírky se zapojili studenti z několika ročníků a hraček se nakonec sešlo zhruba 250. Celá zásilka do Dagupanu nakonec vážila třicet kilo. „Organizaci, která zprostředkovala předání dárků, jsme požádali o pořízení fotografií. Byli jsme zvědaví na reakce dětí a také jsme chtěli mít jistotu, že naše hračky skutečně dostaly. Já jsem posílala plyšové hračky, které jsem měla jako malá holka, a také nějaké oblečení. Když jsem pak na jedné fotografii uviděla svého plyšového psa a čerta, byl to skvělý pocit,“ prozradila studentka čtvrtého ročníku Obchodní akademie v Berouně Kateřina Rendlová.

V plánu je další charitativní sbírka

Profesor Tomáš Soukup plánuje uspořádat další charitativní akci pro děti z Dagupanu. Tentokrát by měla být zaměřena na pastelky a omalovánky. „Chtěl bych tímto oslovit nějakou firmu, která by mohla poskytnout buď pastelky, nebo firemní tužky, aby se nám ozvala. Myslím si, že tyto dárky udělají tamním dětem opět velkou radost,“ dodal Soukup.

close zoom_in