Naposledy v říjnu. Objekt zájmu byl ale poněkud netradiční, jednalo se totiž o místní hřbitov.

„Po zhlédnutí desítek hřbitovů v okruhu 60 km kolem Prahy si Česká televize vybrala ten náš," uvedl starosta obce Pavel Vokál.

Přípravy natáčení byly krátké, ale důkladné. „Příchozí či kolemjdoucí občané či návštěvníci byli lehce vyděšeni, když spatřili na jinak tichém hřbitově nejprve několik vykopaných hrobů, několik rakví a máry a později celý realizační tým," komentoval situaci během natáčení Pavel Vokál. Režisér Biser Arichtev zde natáčel záběry do vznikajícího seriálu s názvem První republika. Tento seriál by měl být na obrazovkách ČT v prvních měsících příštího roku. Ústřední herecké role obsadily jména jako Jan Vlasák, Pavel Kříž, Markéta Plánková Častvaj nebo Michaela Maurerová.

Filmaři se v obci zdrželi vlastně jen dva dny, natáčelo se ale jeden den. „Bylo to opravdu rychlé. Kuriozitou ale je, že hned dva dny poté u nás natáčela televize Nova scény do nového filmu a opět si vybrali náš hřbitov," konstatoval Pavel Vokál. Svatý Jan pod Skalou se na obrazovkách objevuje spíše v publicistických pořadech. „Natáčel se zde například díl pro Lapidárium nebo pro seriál Cestování po Česku," dodal starosta obce.

Natáčení přinese nejen slávu obci, ale i několik korun do obecního rozpočtu. „Je to spíš symbolická částka, ale přece jen obohatí rozpočet obce," dodal Pavel Vokál.