Nejhůře v rámci Středočeského kraje je na tom Příbramsko následované Kladenskem. Naopak nejmenší nezaměstnanost hlásí okresy Mladá Boleslav a Benešov.

Příbramsko tradičně náleží v rámci kraje mezi okresy s nejvyšší nezaměstnaností. Ta je nyní na úrovni 6,5 procenta. Že patří i okresní město Příbram ke středočeským městům, která se potýkají s největším počtem nezaměstnaných, si uvědomuje radnice. Kvůli tomu usiluje například o spojování pozemků zejména v oblasti průmyslové zóny.

Také čtěte: František Bulava: V cíli jsem si řekl, že jsem to dokázal a těšil se na pivko

Nadějí na nová pracovní místa na Příbramsku je nyní výstavba haly na výrobu filtrů. Hotová by měla být do konce roku.

„Od ledna 2018 by tam mělo najít místo sedmdesát až devadesát lidí. Bude se jednat o výrobu skládaných a šitých filtrů. Tedy lehounká výroba nezatěžující životní prostředí," upřesnil starosta Příbrami Jindřich Vařeka a dodal, že pozemky města navazují na plochu, kde firma staví halu.

„Tím pádem se otevírá možnost, aby se jejich pozemky propojily s pozemky města. Vytvořilo by se tak místo pro další halu," dodal starosta.

Naopak relativně spokojení jsou na Berounsku. „Volných míst máme 1760. Na jedno volné místo tak v berounském regionu připadá 1,4 procenta uchazeče o zaměstnání," upozornil Zdeněk Bělohlávek, ředitel Úřadu práce v Berouně. V roce 2016 byla míra nezaměstnanosti v berounském regionu 5,1 procent a v roce 2015 dokonce 6,1 procent. Z těchto čísel vyplývá, že počet nezaměstnaných klesl během dvou let o celá dvě procenta.

Nedostatek kvalifikovaných řemeslníků

„V lednu nezaměstnanost roste pravidelně a letos tomu nebylo jinak. Došlo k postupnému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství. V souvislosti s tím stoupl počet mužů, kteří se hlásili do evidence Úřadu práce České republiky (ÚP ČR). Přicházeli i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání," vysvětlila generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a dodala: „V meziročním srovnání ale stále zaznamenáváme rekordní hodnoty v pozitivním slova smyslu počet uchazečů o zaměstnání klesá a počet volných pracovních míst se naopak zvyšuje. Dlouhodobý prorůstový výkon ekonomiky a poptávka zaměstnavatelů po nových zaměstnancích tak dokázaly sezonní vlivy téměř vyrovnat."

Firmy a menší zaměstnavatelé poukazují především na nedostatek kvalifikovaných řemeslníků.

Nepřehlédněte: Kontejenry na kola rozpoutaly diskuzi o tvaru i barvě

„Na Kladensku jsou nejvíce žádaná místa ve výrobních firmách," uvedl ředitel kladenského kontaktního pracoviště Úřadu práce Jiří David.

V pomyslném kurzu jsou podle statistik úřadů práce například pomocné síly ve výrobě, řidiči kamionů a nákladních vozidel ale také speciálních vozidel. Na Rakovnicku je pak větší poptávka po zdravotnickém personálu a lékařích.