Získat certifikaci na výrobu stoprocentně přírodního mýdla není jen tak. Přípravy proto trvaly přes rok. „Jde o dost zdlouhavý proces a tento náš, řekněme, sen jsme si začali plnit už na začátku loňského roku. Tímto krokem jsme chtěli vyhovět zákazníkům, kteří bio mýdlo preferují před klasickým glycerinovým,“ vysvětluje manažerka marketingu Monika Poubová.

Cesta za bio mýdlem je především o shánění správných ingrediencí a osvojení si vlastní přípravy. S tím souvisel také velmi důležitý krok, kterým bylo sehnat člověka, který zaštítí jak tu přípravu, tak i samotné testování vyrobených mýdel. „Domluvili jsme si konzultanta Lukáše Bartůňka, který v oboru výroby kosmetických přípravků pracuje řadu let a jenž nám radil s technologickým postupem včetně správných ingrediencí,“ prozradila Poubová.

Celý proces zavádění výroby si takzvaně pod křídlo vzala ředitelka podniku Dana Drnovcová. Práce zahrnovala přípravu a vaření prvních vzorků, zkoušení různých vůní, testování odlišných tvarů a poměrů surovin. „Tohle byla vlastně ta nejdůležitější část a s radostí mohu říct, že díky tomu máme vlastní originální recepturu,“ uvedla ředitelka.

Na konci dlouhého snažení se v DobroDíle dočkali vytoužené certifikace od Českého zdravotního ústavu. Ten na základě přijatých vzorků posléze rozhoduje o vydání potřebných dokumentů. V podniku navíc museli popřemýšlet také nad tím, aby mentálně postižení zaměstnanci byli schopni zastat co možná největší část jednotlivých kroků při výrobě, a to jen za dozoru asistentky. Nyní tedy mýdlaři celou výrobu postupně ladí a vylepšují.

Potištěné ručníky a žínky

Pro rostoucí oblíbenost se v DobroDíle rozhodli rozšířit činnost na sítotiskovou výrobu. Po uvedení do plného provozu by v blízké budoucnosti měla vytvořit minimálně další dvě chráněná pracovní místa. Přičemž v současnosti v podniku na zkrácený pracovní úvazek pracuje sedm mentálně postižených lidí.

Kratší pracovní doba je z důvodu, že naši zaměstnanci nejsou kvůli svému handicapu schopni být v pracovním procesu celých osm a půl hodiny. Tímto jim tedy vycházíme vstříc,“ vysvětlila Drnovcová.

Před dvěma měsíci měli přímo v provozovně k sítotisku školení a ke konci roku už by mohli přijít první uspokojivé výsledky. Potisky budou mimo jiné tvořit například i autorské kresby od klientů spřízněné sociální dílny Dobromysl.

Cílem je vytvořit sortiment, který ladí s hlavními produkty, jimiž jsou mýdla, mýdlové lázně, šumivé mýdlové koule do koupele a teď i BIO mýdla.

„Půjde především o potištěné ručníky, žínky a také látkové sáčky, které by ideálně nahradily ty igelitové. K sítotiskovému stroji bychom mohli vytvořit jedno pracovní místo a do budoucna bychom si přáli rozjet i keramickou dílnu. To znamená, že obsadíme další dvě pracovní místa, “uzavřela ředitelka.