Vedle dalších organizací Masarykova univerzita v Brně, Česká geologická služba a řada muzeí v Česku již několik let dohromady spolupracují na organizování Geologické olympiády. Krajské kolo ve Středních Čechách tradičně hostí berounské muzeum.

„Geologická olympiáda funguje podobně jako biologická, matematická či chemická a je určena pro žáky základních a středních škol. Probíhá v několika kolech – první je školní, pak okresní, následuje krajské a celostátní,“ vysvětluje Pavel Bokr, geolog, lektor a průvodce na geovědní zaměření berounského muzea, jenž byl hlavním organizátorem letošního krajského kola olympiády.

Ze vzájemných návštěv.
OBRAZEM: Spolupráce norské a české lesní školky má přinést modernizaci výuky

Po dvou prvních klání, která proběhla elektronicky přes online aplikaci, jíž provozuje Masarykova univerzita, se soutěžící z jednotlivých škol v krajském kole poprvé setkávají se skutečnými vzorky. V prostorách berounského muzea se všichni sešli, aby usedli k písemnému testu a takzvané poznávačky hornin, minerálů a zkamenělin. Úkolem bylo je pojmenovat a zjistit o vybrané dodatečné informace.

„K tomuto standardnímu průběhu se ale v muzeu snažíme vždy přidat něco navíc. Jednou to byla například přednáška o digitálních technologiích, pak třeba komentovaná prohlídka ke čtení z kamenů. Letos jsme přidali úkol z Minecraftu, kde žáci dostali k dispozici virtuální geologické území, kde měli najít ložiska nerostných surovin a pokusit se zakreslit jeho profil,“ popisuje Bokr.

Nato si olympionici vyzkoušeli i práci s družicovými snímky, kde se pracovalo s výstupy ze speciálních snímačů, které ukázaly, jak se liší složení půdy či hornin, a jak jde například rozpoznat vlhkost v krajině.

„Měli jsme připravené i rýžovaní českých granátů a hledání zkamenělin, které jsme přivezli z Velkolomu Čertovy schody u Koněprus. A s učiteli, již žáky doprovázeli, jsme diskutovali o výuce geologie, jak se například dají využít digitální technologie,“ doplnil Bokr.

Z otevření nového dětského hřiště v Loděnici
PODÍVEJTE SE: Nové hřiště v Loděnici otevřely děti z místní mateřské školy

Jako ceny Středočeský kraj daroval publikace na téma neživé přírody. Oceňování se zúčastnila také starostka Berouna Soňa Chalupová, která věnoval regionální publikaci Podzemí Berounska a Hořovicka.

„Moc mě potěšilo, že geologie má své mladé pokračovatele a jsme velmi rádi, že naše muzeum má tu čest krajská kola organizovat. Moc rád bych touto cestou poděkoval všem zaměstnancům muzea včetně vedení, i díky nim se akce vydařila,“ uzavřel Pavel Bokr.

Jednotliví vítězové:

Kategorie A – základní školy a nižší gymnázia
1. místo – Tomáš Mach, 2. základní škola Rakovník
2. místo – Jan Vašek, 2. základní škola Rakovník
3. Veronika Košťálová – Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce

Kategorie B – střední školy
1. místo – Klára Vladimíra Koubová, Gymnázium Benešov
2. Julie Žaliová – Gymnázium Joachima Barranda Beroun
3. Danila Slavata – Gymnázium Vlašim