Hostomice/ Pro tělesně postiženého Miloše France je schodiště bez zábradlí nepřekonatelnou překážkou. Je totiž odkázaný na chůzi s francouzskými holemi. Nesedí však doma a nečeká, až zábradlí pro něj, nebo další handicapované občany, někdo nainstaluje.
Přístup na úřad bez bariér
Navštěvuje obce i města Berounska a na vlastní kůži si zkouší, jak je v obci přístupná například pošta, nebo lékař. Poslední zastávka byla v Hostomicích. „Z navštívených míst jsou Hostomice jediné, kde má místní úřad bezbariérový přístup,“ upozornil hned ze začátku Miloš Franc.
Veřejné toalety ve městě chybí
Při jeho návštěvě Hostomic ho doprovázel starosta města Vít Šťáhlavský. „Jediné, co by mohlo tělesně postiženým narušit návštěvu Hostomic, jsou toalety. Veřejné záchodky totiž ve městě chybí,“ přiznal starosta Hostomic. Dodal, že možnost by mohla být v místní restauraci. Měl pravdu. Restaurace U Frajerů je bez barier a v přízemí je umístěna toaleta pro vozíčkáře.
Podle Miloše France není nutné, aby bezbariérový přístup měly všechny budovy. „Někdy stačí zvonek. V Hostomicích je například u pošty a lékárny. Tělesně postižení mají tak možnost požádat o pomoc,“ vysvětluje Franc.
V Hostomicích mohou handicapovaní občané v pohodě doplnit nádrž svého auta i vybrat peníze u bankomatu. U Čerpací stanice stačí třikrát zatroubit a zaměstnanci rádi pohonné hmoty natankují. Bankomat má bezbariérový přístup. Bez bariér je i místní samoobsluha.
K lékaři jen po schodišti
Horší přístup je však do zdravotnických zařízení. „Nejméně jeden schod musí lidé překonat při návštěvě každého lékaře, který ve městě ordinuje,“ popisuje situaci starosta Vít Šťáhlavský.
Úpravy chystá majitelka budovy, ve které se nachází lékárna i zubní a dětská ordinace. „V současné době nemám finanční prostředky na úpravu průjezdu. Také čekám až město upraví chodníky,“ zdůraznila zubní lékařka a zároveň majitelka objektu Marie Zímová. Z průchodu budovy se vchází do ordinací i lékárny. Přivolat lékárníka i lékaře si lidé mohou zvonkem, nebo telefonem. Bezbariérové toalety jsou umístěny u praktické lékařky pro děti a dorost Daniely Štorchové.
Miloš Franc spolupracuje s Centrem chráněných dílen Hewer. Tam odesílá své poznatky z regionu. Informace o dostupnosti úřadů, nádraží, škol i kulturních zařízení jsou pak k dispozici internetových stránkách chráněné dílny Hewer.