Výherní automaty v současné době nechybí v žádném městě ani vesnici. Jejich kouzelnému zvuku a vidině snadno získaných peněz propadly už tisíce lidí. Josef Sýkora si bez nich už svůj život neumí představit. „Někdo cpe peníze do milenky, ty moje polyká automat. Ženu už nemám, tak do toho nikomu nic není. Tady v herně jsem sice skoro jako doma, ale denně prohraju jen určitou částku. Přes ni nejdu. Občas ale i vyhraju,“ uvedl Josef Sýkora, kterého jsme zastihli v jedné z berounských heren.

Lidí, kteří závislosti na automatech propadli, neustále přibývá. Podle odborníků je tento druh závislosti stejně závažný jako alkoholismus či drogy. Podle psycholožky králodvorského centra Sponte Zuzany Černé je závislost na automatech v současné době velkým společenským problémem. „Týdně mám v poradně minimálně jednu rodinu, která se kvůli závislosti na hracích automatech dostala do existenčních problémů,“ přiznala psycholožka Zuzana Černá.

Na dveře zvoní exekutoři

Podle jejího vyjádření je velmi těžké takto postiženým lidem pomoci. „Lidem, kteří automatům propadli, se většinou daří svůj handicap před rodinou dlouho skrývat. Nikdo z nich si svoji závislost nepřipustí. Většinou se vše provalí, až když v domácnosti začnou mizet peníze a ztrácet se věci. Závislost na hracích automatech je totiž spojená i s kriminální činností a návštěvami exekutorů. Negativně postihne a často zničí celou rodinu,“ popisuje psycholožka Zuzana Černá.

Podle odborníků není jednoduché se ze zajetí této závislosti vymanit. „Postižený člověk by musel zcela změnit prostředí a způsob života. Odvykání je pro závislé lidi v této oblasti velmi složité,“ tvrdí Černá. V Králově Dvoře má městský úřad v evidenci ročně zhruba dvacet až třicet hracích automatů. Do pokladny města z jejich provozu ročně plyne zhruba 200 000 tisíc korun.

„Z každého automatu odvádí provozovatel povinný správní poplatek ve výši 32 000 korun a na základně naší městské vyhlášky dalších 5000 korun. Hrací automaty kontroluje dvakrát do roka pověřená pracovnice městského úřadu,“ informoval místostarosta Králova Dvora Petr Vychodil