Žena středního věku, uklízečka v jisté základní škole na Berounsku. Samoživitelka s jedním dítětem a třítisícovou hypotékou na byt. Výplatu i alimenty má každý měsíc rozdělené do jednotlivých škatulek do poslední koruny. „Teď nevím, co bude dál. S odměnami totiž opět spadneme dolů a ještě nám seberou deset procent z platu. Jsem na pokraji zoufalství,“ svěřuje se se svými obavami školní uklízečka.

Řada zaměstnanců školy z Berounska, a to převážně nepedagogové, se právě kvůli špatným finančním vyhlídkám rozhodla zapojit do generální stávky.

„Je to zoufalý krok pracovníků, kteří chtějí, aby je někdo vnímal,“ řekl Berounskému deníku předseda oblastní rady odborového svazu pracovníků školství. Žáci ve školách by tedy dnešní stávku neměli výrazně pocítit. Jedině v ojedinělých případech, kde do stávky vstoupí školní kuchařky, nebude fungovat školní jídelna.

To ale neplatí pro velké školy ve městech jako je Beroun, Hořovice nebo Králův Dvůr, kde mají smluvní soukromé jídelny.

Jedním ze školních zřízení, kde běžný chod naruší stávka, je mateřská školka Tovární v Berouně.

„Do stávky vstoupí naše kuchařky. Školka bude mít omezený provoz. Učitelky kuchařky podporují, ale ty normálně nastoupí do zaměstnání,“ uvedla pro Berounský deník ředitelka školky Hana Štětková.

Zatímco někteří pracovníci školství se chystají podpořit dnešní generální stávku a vydají se s transparenty do Prahy, pracovníci Městského úřadu v Berouně budou od rána na svých pracovištích.

„Úředníci berounské radnice se ke středeční stávce odborů aktivně nepřipojí. Z přibližně 180 zaměstnanců MěÚ Beroun je jich v odborové organizaci 50,“ upřesnila informace tisková mluvčí radnice Pavla Švédová.

Její slova doplnila předsedkyně odborové organizace Městského úřadu v Berouně Monika Lázničková: „Členové naší odborové organizace měli možnost buď se zúčastnit stávky, osobně, nebo ji jen podpořit. Většina z nich se přiklonila pouze k manifestační stávce. Požadavky odborů podporují.“

Také doprava by měla fungovat bez omezení. Podle dostupných informací budou vlaky i autobusy jezdit bez omezení. Pracovníci dopravy podpoří stávku jen ve svém volnu.

Oslovili jsme desítku Berouňanů a zeptali se na jejich názor na generální stávku. Čtyři lidé stávkující podpořili, šest dotázaných naopak stávku odsoudilo. „Ať si pořídí živnostenský list a zkusí si to sami. Šetřit se musí všude,“ zněly většinou argumenty oslovených občanů.