VLAĎKA PTÁČKOVÁ


Beroun/ V dnešní uspěchané době často vyráží lidé za odpočinkem do přírody, načerpat nové síly. Málokdo však ví, že turistika může být ještě zajímavější.

Pokud vás už omrzely stereotypní procházky, můžete zkusit hru s názvem Geocaching. Jde o hledání pokladů neboli cachí, které jsou umístěné na různých místech v republice, v přírodě i ve městech, a jsou pečlivě schované.

Geocaching je hrou pro všechny. Jelikož jsou cache rozděleny do úrovní podle obtížnosti hledání a terénu, dostanou se k těm nejlehčím i maminky s kočárky nebo vozíčkáři.

Jak začít? „První věc, kterou budete muset udělat, je zaregistrovat se na stránkách geocaching.com a založit si libovolnou přezdívku. Avšak nevhodné je v ní použít čísla a znaky,“ vysvětluje mladá dívka, která se tomuto fenoménu věnuje již několik let.

Druhá věc, kterou pro geocaching rozhodně budete potřebovat, je GPS, protože cache vyhledáváte za pomoci souřadnic. Hledat cache je možné také pomocí internetových map, ale je to zbytečně složité.

„Hra určitě potěší zejména děti, protože moc rádi pátrají. Hlavně, kromě poznámkového bloku pro zápis vaší přezdívky a vyjádření pocitů z místa uložení cache, jsou zde také předměty, které můžete vyměňovat a často jsou to hračky. Další tvor, který ocení vaše vycházky do přírody, bude váš psí miláček. Konečně důvod pro dlouhou procházku,“ uvádí zkušená turistka.

„Asi si teď položíte otázku, co hra vlastně přináší, když najdu obyčejnou krabičku plnou krámů. Jedni hledají cache kvůli poznání nových a zajímavých míst, protože jste často zavedeni na místa o kterých nemáte ani tušení, někdo, kvůli počtu nalezených krabiček, který se zaznamenává na oficiální stránce a jejichž počet může porovnávat s ostatními ''kačery'', jak se tato velká skupina lidí označuje,“ doplňuje informace další z milovníků geocachingu.

,,Mě přináší geocaching hlavně odpočinek a důvod jít ven, tam kam bych normálně nešel, nové přátele, které bych normálně nepoznal. Hlavně se mi líbí, že spojuje techniku, pohyb v přírodě a hledání nových informací, vše co mám rád. Ale je to individuální, každý si tu najde něco svého.“ říká člověk známý v geocachingu známý pod přezdívkou Minutus.

Tato hra vznikla v USA kolem roku 2000. Od té doby můžete cache najít po celém světě a je jich momentálně přes 600 tisíc. U nás už číslo uložených krabiček vystoupalo na 10 000 a jejich počet neustále roste. V České republice v současné době vznikne každý měsíc průměrně 500 nových cachí.
Každý hráč si totiž kromě hledání může i vlastní cache založit.