Počmárané domy, paneláky, mosty i budovy škol hyzdí většinou obcí a měst berounského regionu. Výjimkou není ani Beroun. Na zdech budov, ve kterých sídlí místní obchodní akademie a střední pedagogická škola, zanechali sprejeři desítky nápisů. „Štve mě to, protože počet počmáraných ploch narůstá. Když totiž sprejeři vidí nějakou čistou plochu, myslí si, že ji musí pomalovat. Tyhle lidi je ale velmi složité dopadnout. Na zdi malují, když je nikdo nevidí,“ uvedl k problému ředitel berounské obchodní akademie Ivan Šlemín.

Podle jeho vyjádření je i možné, že to dělá někdo ze studentů. Barevné klikyháky nejsou v ulicích Berouna stejné. „Každý sprejer má svoji značku, kterou se podepisuje na zdech budov. Pamatuji se, že po otevření nové lávky přes řeku Berounku na ní hned druhý den byly podpisy sprejerů,“ uvedla mluvčí Městského úřadu Beroun Jitka Soukupová. Oblíbeným místem sprejerů jsou i autobusové čekárny. „Jejich nápisy se nám zatím ve většině případů podařilo odstranit čisticími prostředky,“ poznamenal ředitel Technických služeb Beroun Luboš Kácel.

Některá větší města se problém s graffiti snaží vyřešit tím, že sprejerům vyčlení nějakou plochu, na které se mohou dosyta vyřádit. „Město Beroun nemá v současné době žádný areál, který by se k tomuto účelu hodil,“ informovala Jitka Soukupová.

Sprejeři zanechávají své čitelné stopy velmi často i v Králově Dvoře. Zde nejsou od tohoto druhu vandalismu ušetřeny ani rodinné domy, ploty
a dopravní značky. Různobarevné nápisy a obrazce hyzdí většinou domy, kolem kterých jdou sprejeři večer domů z hospody. „V některých případech způsobili velkou škodu,“ uvedl vedoucí Obvodního oddělení policie Králův Dvůr Pavel Zít.

Místní policii se několik sprejerů podařilo v loňském roce dopadnout. Mnozí ale spravedlivému trestu uniknou. „Jednou nám někdo pomaloval bílým sprejem dveře od garáže. Museli jsme oškrábat barvu, abychom z nich nápis dostali. Celková oprava dveří nás vyšla na pět tisíc korun. Kdybych toho pacholka dostal do rukou, pěkně by to schytal,“ uvedl Tomáš Jelínek z Králova Dvora.