Firma Formatech víceúčelovou sportovní halu za 60 milionů korun v Králově Dvoře do konce srpna nedostaví. To, co je už několik měsíců jasné obyvatelům králodvorského sídliště Nad Stadionem, začíná docházet i představitelům města. Nad městem tak visí hrozba vracení 30milionové dotace. Proto zastupitelé Králova Dvora pověřili starostu Karla Mencla, aby oslovil renomovanou právnickou firmu.


„Ta by měla zjistit, zda má Králův Dvůr reálnou šanci v případě podání žaloby na Formatech u soudu uspět. O výsledku nás měl starosta informovat do 20 dnů. Dosud tak neučinil,“ vysvětlil zastupitel Králova Dvora Josef Rozhoň.


„Právní kanceláři jsem předal veškeré podklady. Nyní čekáme na výsledek jejího rozboru. Do poslední chvíle jsem věřil, že problém, který s firmou Formatech nastal, se nakonec vyřeší. Spletl jsem se. Vadí mi to i osobně, protože i přesto, že všechno odsouhlasovalo zastupitelstvo, bral jsem vždy halu za své dílo,“ uvedl starosta Králova Dvora Karel Mencl.

Josef Laun: Kdo tvrdí, že na hale nic neděláme, lže

Výstavba sportovní haly v Králově Dvoře, která měla být hotová do konce prosince 2007, byla ve velkém skluzu už v loňském roce. Majitel firmy Formatech Josef Laun i starosta Králova Dvora Karel Mencl to tehdy zdůvodnili tím, že lednová vichřice poškodila střechu haly a zdržela stavební práce o pět měsíců. Z tohoto důvodu vedení města požádalo ministerstvo financí, které na halu uvolnilo dotaci ve výši 30 milionů korun, o prodloužení termínu do 31. srpna letošního roku. Přestože se v říjnu Josef Laun zapřísahal, že halu během pár týdnů osadí okny a v novém termínu dokončí, nic z toho nesplnil. Hrubá stavba haly je bez oken a chybí spousty jiných věcí. Téměř všichni králodvorští zastupitelé jsou přístupem dodavatelské firmy znechuceni.
Podle Josefa Launa ale všichni, kdo tvrdí, že se na hale nedělá, nebo že tam jsou jen dva tři pracovníci, lžou. Denně tam prý pracuje téměř dvacet lidí. „Na hale dělá sedm elektrikářů, asi pět lidí pracuje na vzduchotechnice a naše firma tam má dalších sedm až devět zaměstnanců. Ty musí vidět každý, kdo se tam přijde podívat. Já jsem přesvědčen, že halu dokončíme. Děláme pro to maximum. Teď budeme osazovat okna,“ nesouhlasí Josef Laun.
Na otázku, proč už okna v hale nejsou od října, jak sliboval, uvedl následující: „No, a co mám dělat? Je to hrozný, ale dáváme je tam až teď,“ odvětil majitel Formatechu.