Králův Dvůr/ Nad osudem nedokončené sportovní haly v Králově Dvoře stále visí otazník. Zastupitelé města, kteří měli na veřejném jednání rozhodnout, zda stavbu zakonzervují, či do ní napumpují další mnohamilionovou finanční injekci, se na konkrétním stanovisku nedohodli. Přestože na ně starosta Králova Dvora Karel Mencl velmi intenzivně tlačil, většina z nich odmítla rozhodnout o tak důležité věci bez poskytnutí potřebných informací a podkladů. Nezastrašily je ani výhrůžky Karla Mencla, že v případě, když dostavbu haly neschválí, distancuje se on od následků, které přijdou. Ty pak, jak na zastupitelstvu uvedl, padají na jejich hlavy.


Tento jeho výrok nadzvedl mnohým zastupitelům žaludek. Podle nich právě on na mnoha jednáních zastupitelů bránil krachující firmu Josefa Launa před útoky opozice. Mnozí zastupitelé už před rokem tvrdili, že Formatech nikdy halu nedostaví. Karel Mencl ale jejich námitky nikdy neakceptoval. Přestože měl podporu větší části zastupitelstva, dá se říci, že lví podíl na současných problémech s halou má on. Jeho současné výroky typu: „Nemohu za to, že Formatech krachuje. Launovi jsem věřil, že halu dostaví,“ jsou pro zasvěcené úsměvné.


Když se loni rozhodovalo o prodloužení termínu dostavby a Laun městu sliboval hory doly, tak už měl Formatech finanční potíže. V říjnu byl na firmu vydán exekuční příkaz. Nyní jí hrozí konkurz.


„Dostavba haly je jednou z možných variant. Já ale na rozdíl od starosty nejsem stoprocentně přesvědčen, že hala musí za každou cenu stát. Abych se správně rozhodl, potřebuji co nejpřesnější informace a já je dnes nemám. Proto po mně, starosto, nechtějte abych jednal stejně zaslepeně, jako to máte ve zvyku vy, a nevyhrožujte nám,“ poznamenal ke starostovu upozornění na případné následky zastupitel Kamíl Machart. S tím souhlasila většina přítomných.


O tom, zda město sportovní halu zakonzervuje, či dostaví, by měli zastupitelé rozhodnout příští týden. Je fakt, že na to už moc času nemají. 31. srpna totiž končí lhůta na dokončení stavby. Do té doby musí představitelé města na ministerstvo financí podat žádost o prodloužení tohoto termínu. Když jim státní úředníci nevyhoví, čekají Králův Dvůr velké finanční problémy. „Vracení 30 milionové dotace a mnohamilionová pokuta,“ tvrdí Mencl. V tom má starosta Králova Dvora pravdu.


V případě, že firma Formatech skončí v konkurzním řízení, může město dopadnout ještě hůř. Nedostavěnou halu mu zakonzervují věřitelé.
„Bohužel to vypadá tak, že nám ten konkurz hrozí. Nechci představitelům města ale dělat potíže. Dostal jsem se do druhotné platební neschopnosti. Nyní dělám vše proto, aby město mohlo ve stavbě haly pokračovat dál. Udělala se i inventura. Stavbu bychom měli předat zhruba do čtrnácti dnů. Situace, ktera nastala, není ale jenom moje vina. Je to padesát na padesát procent. Oni by si měli nyní schválit nějaké dofinancování stavby,“ okomentoval současný stav Josef Laun.