Výprava do Kanady nadějnou plavkyni čeká v první polovině srpna i s dalšími reprezentanty, které na mistrovství vyšle Český svaz tělesně postižených sportovců. Úspěch a radost z reprezentace Berouňanky v zámoří s sebou ale přináší i problémy, a tím je nedostatek peněz.

Sportovce trápí nedostatek peněz
„Handicapovaní sportovci dokáží dosahovat neuvěřitelných výkonů a měli by nám všem být inspirací při zdolávání našich vlastních limitů a překážek. Bohužel, sport handicapovaných je v naší zemi stále jen popelkou a finančních prostředků je veliký nedostatek. Z tohoto důvodu jsou kluby nuceny po svých svěřencích vyžadovat spoluúčast při náročných zahraničních závodech. To bývá problematické.Samotná účast na mistrovství světa vyjde na 85 000 korun za osobu," vypočetla maminka mladé sportovkyně Martina Berušková z Berouna.

Česká reprezentace vyjde na půl milionu
Do Montrealu přitom ale kromě Jany Beruškové míří i další tři čeští plavci a s nimi dva trenéři. „Akce vyjde celkově na 510 000 korun, přičemž státní dotace na celoroční podporu plavání tělesně postižených činí 300 tisíc korun. To nestačí na pokrytí přípravy ani účasti na mistrovství světa," dodala Berušková.

Radní ve středu schválí podporu plavkyni
Proto se s žádostí o pomoc obrátila i na město Beroun. O finanční pomoci budou berounští radní rozhodovat právě ve středu.
Finanční příspěvky organizace, kde berounská plavkyně trénuje, uvítá v jakékoliv výši i od dalších možných sponzorů. „Věřím, že díky pomoci dobrých lidí se nám podaří nashromáždit finance potřebné nejen na činnost organizace, ale i na další výpravy českých plavců," dodala Martina Berušková.
V současné době je Jana úřadující mistryní republiky v paradrezuře a také v plavání získala v minulosti mistrovský titul," upozorňuje na výborné výsledky své dcery maminka Martina s tím, že navzdory svému náročnému sportovně-rehabilitačnímu programu zvládá Jana s výborným prospěchem také studium na osmiletém gymnáziu Joachima Barranda v Berouně.

Jana má na svém kontě řadu medailí
V letošním roce poprvé závodí v seniorské kategorii. Před časem si z Mezinárodního mistrovství Německa, kde bojovalo 588 plavců ze 43 zemí, přivezla tři stříbrné medaile. „Držíme Janě i dalším českým plavcům palce. Věřím, že z Kanady přivezou mnoho medailí," dodal berounský místostarosta Patrik Brodan.