Cvičení pořádal Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje v součinnosti se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje a Policií České republiky. Námětem cvičení byla dopravní nehoda autobusu a osobního vozidla, které po střetu skončily na boku a osobní vozidlo začalo hořet.

„Cvičení jsme začali připravovat už v lednu. Museli jsme zajistit vhodný pozemek a souhlas jeho majitele. Na stanici profesionálních hasičů v Hořovicích se připravil autobus. Ten jsme na místo dopravili už ve čtvrtek a položili ho na bok a do dnešního dne ho hlídali dva hasiči," uvedl k taktickému cvičení za jeho pořadatele velitel berounské stanice profesionálních hasičů Pavel Šimek.

Převrácený autobus hasiči hlídali až do pátku, a to proto, aby jim ho někdo náhodou nerozebral, a aby kvůli němu nevznikly falešné poplachy.

„Lidé, co jeli kolem místa cvičení vlakem, už chtěli vědět, co se děje," uvedl jeden z přítomných hasičů.
Taktické cvičení simulovalo skutečnou událost. V autobuse cestovalo třicet studentů z vysoké školy v Kladně, kterým byla velmi realisticky namaskovaná zranění jako amputace ruky, madlo z autobusu zaražené do břišní dutiny, popáleniny, otevřené zlomeniny apod.

Pro místo cvičení byla úmyslně vybrána úzká silnice mezi obcí Stašov a Chlustina. Zásahu u dopravní nehody autobusu se celkem zúčastnilo 100 hasičů, zdravotnických záchranářů a policistů, které při záchranných pracích sledovalo v rámci odborné přípravy 79 velitelů jednotek sborů dobrovolných hasičů z obcí na Berounsku a Hořovicku.