Výhodou tohoto defibrilátoru je možnost napojit na jeho elektrody jiný AED, například z výbavy vozidla zdravotnické záchranné služby. Hasiči ho získali před třemi lety sponzorským darem.

„Tento AED je ve vozidle RZA VW Transporter, které je určeno primárně na zásahy při dopravních nehodách a jiných součinnostních zásazích se ZZS. Premiéru si berounský AED odbyl v lednu roku 2014, kdy byl použit při resuscitaci řidiče, který na dálnici D5 zkolaboval za volantem automobilu a narazil do svodidel," upozornil Milan Provazník za územní odbor Beroun Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Druhý případ, kdy se berounským hasičům podařilo s pomocí defibrilátoru zachránit lidský život, se odehrál v úterý 12. dubna 2016 v obci Beroun – Hostím. Na lávce pro pěší přes potok Loděnice zde zkolaboval šedesátiletý muž.

„V tomto případě dispečink zdravotnické záchranné služby aktuálně vyhodnotil, že nejblíže postiženému je AED právě na požární stanici Beroun, a prostřednictvím krajského operačního a informačního střediska v Kladně vyslal naši jednotku na místo. V obou případech po iniciovaném výboji AED a díky asistované resuscitaci předávali hasiči postiženého zdravotnickým záchranářům ve stabilizovaném stavu nebo při vědomí," vysvětlil Milan Provazník.

Ve Středočeském kraji mají hasiči celkem 12 defibrilátorů. Tři byly darovány sponzorsky a devět jich mají hasiči půjčeno od zdravotnické záchranky Středočeského kraje. Dalších devět přenosných defibrilátorů je v kraji rozmístěno u jednotek sborů dobrovolných hasičů.