Tuhé mrazy nepolevují a lidé roztápí kotle naplno. Profesionální hasiči proto varují majitele kotlů na tuhá paliva před zanesenými komíny.
„Přibývá požárů sazí v komínech. Od začátku roku jejich počet stoupá. Jen na Berounsku jsme za minulý víkend vyjížděli ke čtyřem požárům sazí,“ upozornil mluvčí berounských profesionálních hasičů Milan Provazník.


Jak už to u většiny požárů bývá, je na vině podle hasičů hlavně lidská nedbalost a nezodpovědnost. „K požáru sazí jsme naposledy vyjížděli na berounské závodí, byli jsme i v Černíně, v Broumech a v Levíně,“ vypočítal Milan Provazník.


Podle něho je několik jevů, které mohou vznik požáru ovlivnit a při jejichž zanedbání mohou saze v komíně začít hořet. Patří k nim například nedostatečně vyčištěný komín, použití nevhodných druhů paliv, špatný technický stav topidla a kouřovodu.


„Rád bych touto cestou apeloval na majitele a uživatele objektů vytápěných kamny a kotli na pevná paliva, aby technickému stavu svých komínů a topidel věnovali zvýšenou pozornost, zejména v těchto dnech. Peníze ušetřené na údržbě topidla a kouřovodu se jim mohou vymstít. Rekonstrukce shořelé střechy je může stát daleko více než údržba komínů,“ upozorňuje Milan Provazník.


Majitelé nemovitostí by proto neměli zapomínat na pravidelné každoroční čištění komínů a vybírání sazí odborně způsobilou osobou a to i v topné sezoně. U topenišť na tuhá paliva by to mělo být až 6x ročně a na plynná až 4x ročně. V případě, že k požáru sazí v komíně dojde, by ho v žádném případě neměli hasit vodou. „Mohlo by totiž dojít k popraskání komína a rozšíření požáru do bytových prostorů,“ varuje mluvčí berounských profesionálních hasičů.