Berounským profesionálním hasičům se naskytla velká příležitost vyzkoušet spolehlivost nové termokamery. „V rámci svého výcviku jsme se tento týden zúčastnili požáru ropné nádrže, který byl scénářem středečního taktického cvičení záchranného integrovaného systému MERO 2007. Kromě kamery jsme s sebou měli část techniky potřebné k zajištění přenosu radiového spojení,“ vysvětlil ředitel berounského sboru profesionálních hasičů Milan Novák.


Hasiči nashromáždili potřebné množství hasicí látky zhruba po třech hodinách. Potřebovali minimálně 100 tun.

Příčinou požáru byl zásah bleskem do zásobníku ropy s označením H22 na centrálním tankovišti ropy společnosti v Nelahozevsi. Akce měla za úkol především procvičit součinnost středočeských hasičů, generálního ředitele Hasičského sboru České republiky a krizových štábů. Cvičení simulovalo požár, jehož vznik je velmi nepravděpodobný.

„Podle mne je možnost vzniku takového požáru asi jedna desetina procenta,“ uvedl Vít Tůma, provozně– technický ředitel společnosti Mero. Námětem cvičení byla tedy krajní možnost, když už by selhaly všechny zabezpečovací systémy. „Pro nás je takové cvičení velmi poučné. Středočeské profesionální sbory hasičů si v praxi vyzkoušely, jak je reálné dát dohromady sto tun pěnidla,“ dodal Milan Novák.

Podle scénáře po zásahu bleskem v 9 hodin explodovaly páry v nádrži a poškodila se automatická hasicí zařízení. Zásah hasičů tak byl naprosto nezbytný. Na místo nejdříve dorazily jednotky z nedalekého Kaučuku, které povolaly další hasiče s technikou. Přijeli i profesionálové z Kladna.
Oheň se mezitím rozšířil, potopila se střecha nádrže, na níž vznikl celoplošný požár. Požár hasiči porazili po čtyřech hodinách dvěma mobilními monitory Ambassador, což je speciální špičkové zařízení pro obdobné případy, kdy je nutné oheň hasit intenzivně silným proudem vody či hasicí pěnou.
Pro hasiče bylo cvičení důležité především proto, aby věděli, za jak dlouhou dobu zvládnou dopravit na místo dostatek hasící pěny. Té by v případě tak velikého požáru bylo potřeba neuvěřitelných 100 tun.

„Z hlediska taktiky se hašení ropné nádrže dost liší od normálního požáru. U běžného ohně prostě začneme hasit hned. Tady by ovšem takové jednání nemělo cenu. Musíme počkat na dostatečné množství hasiviny,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Potřebné množství hasicí pěny se podařilo hasičům nashromáždit přibližně po třech hodinách, což je podle nich dostačující.
Na uhašení mají teoretický limit 20 hodin. Poté by došlo k vyvržení obsahu vlivem přehřátí. Hasiči tedy vše zvládli s velikým předstihem, když do akce nasadili dvě hasicí zařízení Ambassador. „Dva Ambassadory by požár nádrže uhasily asi za hodinu,“ poznamenal Křivan. Hasiči je testovali asi patnáct minut.

Společnost Mero je vlastníkem mezinárodních ropovodů a velkých nádrží o objemu statisíců krychlových metrů. Je také nejvýznamnější společností, která skladuje nouzové strategické zásoby ropy.
Centrální tankoviště v Nelahozevsi má 14 nádrží s kapacitou 1,3 milionu metrů krychlových.