Stavební práce na rekonstrukci budovy hasičské zbrojnice ve Zdicích postupují rychle kupředu. Vše směřuje k tomu, aby byla při příležitosti 125. výročí založení Jednotky sboru dobrovolných hasičů ve Zdicích, které se má uskutečnit 20. října, slavnostně otevřena.

Přestavbu muselo město rozdělit na tři etapy

„Rekonstrukci zázemí pro náš Sbor dobrovolných hasičů ve Zdicích jsme rozdělili na tři etapy. V loňském roce, kdy probíhala první, se vybudovala hala pro požární techniku. Celkové finanční náklady byly v objemu šesti a půl milionu korun. Z toho byla dva miliony dotace,“ připomenul starosta Zdic Miroslva Holotina.

V letošním roce půjde na druhou etapu rekonstrukce hasičské zbrojnice, která se nachází v objektu bývalých kasáren, celkem osm milionů korun. Z toho je pět milionů korun státní dotace a tři miliony uvolnilo město z vlastních zdrojů. Stavební práce pokračovaly i přes letní prázdniny.
„Kompletně se musela vybourat stará kotelna na mazut, v hasičské zbronici se bude topit plynem, dělaly se nové izolace i nové sociální zařízení,“ popsal průběh stavebních prací na druhé etapě modernizace hasičské zbrojnice Miroslav Holotina.
Zdičtí hasiči se tak konečně po dlouhé době dočkali nového zázemí, o kterém vedení města hovořilo už dobrých 15 let. V příštím roce by měla být investiční akce zakončena třetí etapou, která je ale podmíněna získáním dotací na dokončení. „Při ní by se měly provést venkovní úpravy jako jsou například chodníky. Náklady na třetí etapu rekonstrukce hasičské zbrojnice by měly být kolem dvou milionů korun. Bez státní dotace ji ale nebudeme moci zrealizovat,“ doplnil starosta.

Stará zbrojnice má špatnou statiku

Moderní zázemí zdických dobrovolných hasičů buduje vedení města v areálu bývalých kasáren od loňského roku. „Původní budova hasičské zbrojnice je ve velmi špatném stavu. Zejména její statika. Když se nám proto před pár roky podařilo od ministerstva obrany získat objekt bývalých vojenských kasáren do vlastnictví města, rozhodli jsme se přízemní prostory bývalého štábu zmodernizovat a udělat v nich zázemí pro naše hasiče. Zaslouží si to,“ vysvětlil Miroslav Holotina.