Na používání těchto testů, jejichž hlasitou zastánkyní byla v minulých měsících, kdy se kraj stal republikovým průkopníkem díky spolupráci se společností GeneSpector, navázané na Univerzitu Karlovu, a laboratořemi Spadia, upozornila hejtmanka v souvislosti s facebookovou kritikou přístupu státu. „Na pravidelné úterní videokonferenci hejtmanů s členy vlády jsem viděla už svého čtvrtého ministra zdravotnictví za půl roku, co jsem ve funkci,“ posteskla si.

Cucací test? Plivací? Žádný?

Testování cucacími testy Resaliva – což je řešení, se kterým přišla právě společnost GeneSpector – nyní ve středních Čechách podle Peckové využívá zhruba sto základních škol. „Funguje skvěle,“ zhodnotila hejtmanka. Varuje však, že se situace může změnit: bez alespoň minimálních garancí, že testování bude pokračovat, prý firma nepůjde do rizika a v nákupech testovacích sad na odběr ze slin určených převážně pro děti nemíní pokračovat. Což by podle Peckové mohlo znamenat, že dostupnost této metody vymizí.

„Nyní společnost odebírá třetinu produkce testovacích sad pro Českou republiku. České řešení na covid-19 převzali v Německu, Francii, Norsku a dalších zemích; zájem o testovací sady je obrovský – a konkurence se o uvolněné kapacity doslova popere,“ maluje hejtmanka čerta na zeď.

Ilustrační foto
Násilí, rozvody i záchrana. Rodiny ovlivnila covidová „ponorka“

Reakcí se stala slova uživatelky Jany Juzové, že cucací testy nemusí vyhovovat každému. PCR místo antigenních ano – avšak lepší jsou prý ty „plivací“, jaké ve spolupráci s EUC Laboratořemi zajistila jedna ze základních škol v Říčanech. Naopak Helena Bišková zrovna z Říčan nefandí testování dětí vůbec; ať už tak, nebo onak: „Prosím, už přestaňte! Je to mrhání veřejnými prostředky – a víme, že dětem covid neubližuje.“

Také Andrea Šindelová hovoří o zbytečném vyhazování peněz, když testování ve školách vnímá jako „hledání jehly v kupce sena – a ještě v noci s baterkou“. Oponují však Lenka Prokšová Zuská či Lenka Máchová: testování je prevence bránící roznášení viru – a testy vyjdou levněji než následná léčba.

Testovat s prodělkem? To zrovna!

O penězích ostatně mluví i hejtmanka Pecková – byť v jiných souvislostech. Připomněla informace ministerstva, že byla snížena úhrada pojišťoven za diagnostické testy PCR prováděné laboratořemi. „Výsledkem je, že podle naší kalkulace bude PCR testování pro nemocnice ztrátové. Stejného názoru je i Pardubický kraj,“ durdí se. S tím, že kalkulace předloží ministerstvu a chce jednat o změně.

Jinak prý hrozí, že fakultním nemocnicím uhradí ztrátu stát – a ty ostatní nebudou mít motivaci testování zajišťovat. Státem slibované bezplatné testy už také kvůli nízkým úhradám odmítají zájemcům provádět některé laboratoře.